DSC_4624Mówimy to nie bez wahania, ostrożnie, ale jednak z nadzieją – ostatnia noc była w Biotopie bardzo ciepła, temperatura oscylowała około 10 stopni. Doświadczeni górami wprawdzie wiedzą, że wróży to raczej deszczowy dzień nazajutrz i zmianę pogody :-), ale faktem jest, że wiosnę wyraźnie widać w Lechnicy. Zaczyna nawet nieśmiało kwitnąć tarnina, co z kolei zazwyczaj wiąże się z okresowym ochłodzeniem. Szpaki, kosy, paszkoty i szczygły od dawna już dawały znać o wiośnie, ale teraz stała się faktem. Mamy bardzo intensywny okres w związku z projektem na PolakPotrafi i naszymi objazdami, które mają pomóc w budowaniu koalicji dla Biotopu. Tym razem ruszyliśmy do Bratysławy – nagraliśmy tam wywiad dla Radio_FM (stacja należąca do publicznego nadawcy, specjalizująca się w bardziej alternatywnym podejściu do muzyki), odświeżyliśmy kontakty z dawno nie widzianymi przyjaciółmi, m.in. ze znakomitej dystrybucji Wegart, z dziennikarzem, tłumaczem i znawcą muzyki Vladem Potančokiem oraz Csabą Kissem z At Home Gallery w Šamorinie. To ostatnie miejsce zawsze było dla nas przykładem, nadzieją i wzorem – to tam przed laty wzięliśmy udział w performansie Phila Niblocka (i tam też kiedyś graliśmy :-). Nie inaczej było tym raze – twórczo, ciekawie, inspirująco. Wielojęzyczna, niełatwa czasem w odbiorze, naznaczona problemami Europa Srodka to nasza prawdziwa ojczyzna (gdzieś między Krakowem a Bratysławą, Budapesztem i Wiedniem) i cieszymy się, że możemy być jej częścią – może nie zawsze jest tu łatwo, ale zawsze prawdziwie.

A po drodze z niepokojem śledziliśmy doniesienia z Nepalu – w wygodnym pociągu RegioJet z Popradu do Bratysławy docierały do nas informacje przerażające i tragiczne; z miejsca bliskiego sercu, gdzie wiele rzeczy ma swój początek…

Zawsze, kiedy zjeżdżamy autobusem z Magury Spiskiej, to właśnie na wysokości Rel’ova czujemy, że wracamy do domu. Tym razem – jak zwykle – ponownie zobaczyliśmy, że Zamagurze jest najpiękniejszym miejscem na Ziemi. A dokument o Rel’ovie jest dostępny na You Tubie, autorem jest Lukaš Marhefka, redaktor Zamagurskych Novin i zamagurski aktywista kulturalny (m.in. Divadlo Ramagu). Obejrzyjcie, bo warto, to kawał żywej historii regionu:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=7ESXfhT3sYU&w=560&h=315]