Jakiś czas temu pisaliśmy o znakomitej inicjatywie młodych ludzi ze Spišskej Starej Vsi – miesięczniku Zamagurské Noviny, który zawsze z radością wyjmujemy ze skrzynki pocztowej na naszej bramie w Lechnicy.

Numer z lutego 2015 został właśnie udostępniony za darmo w sieci – warto poczytać o tym, co słychać na Zamagurzu, można w ten sposób zacząć naukę słowackiego! Uwagę zwraca m.in. list od czytelnika, Milana Budzáka, napisany pięknym zamagurskim dialektem, a także mini-wywiady z kandydatami na starostów Zalesia, bodaj najmniejszej zamagurskiej wioski ukrytej między wzgórzami masywu Magury Spiskiej (gdzie mieszkańcy mają… darmową wodę z miejscowego ujęcia). Wybory zostały już rozstrzygnięte, ale warto zobaczyć, jak młodzi ludzie aktywnie anagażują się w życie swojego regionu – dwóch głównych kandydatów na to ważne dla wsi stanowisko nie przekroczyło 30tki. Równie młody wiekiem jest starosta Lechnicy, pan Jozef Musala, ale o tym jeszcze kiedyś oddzielnie 🙂 Jednym słowem, na Zamagurzu kwitnie energia!

Chętnych możemy zabrać na fantastyczną wycieczkę bezdrożami Zamagurza (nie prowadzą tam szlaki turystyczne) do Havki i Zalesia – majowa grupa warsztatowa ma to zresztą w planie!

Przypominamy oczywiście o crowfundingu na https://polakpotrafi.pl/projekt/biotop-lechnica – potrzebujemy nie tylko wpłat, ale pomocy wolontariuszy, którzy zechcieliby poświęcić po godzince przy własnym komputerze na sprawy biotopu. Piszcie na nasza adres: biotoplechnica@gmail.com

P.S. W dzisiejszym SME można poczytać artykuł o tradycyjnych regionach Słowacji, w tym o najmniejszym z nich, Zamagurzu.