PermaTour

Ustalając kalendarz wiosennych zajęć wyjazdowych w Polsce, zaczęliśmy nazywać je „PermaTour” czyli trasami promującymi permakulturę. Trasy opisujemy tak, aby stały się podstawą pewnego rodzaju mapy inicjatyw związanych z ogrodami spoełecznymi i permakulturą, może okaże się, że jesteście blisko niektórych z tych miejsc?!
 
Oto jak wyglądała taka trasa w marcu:

PYSZNY OGRÓD

19 i 23 marca odwiedziliśmy Toruń na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury AMFITEATR. Dwa intensywne dni zaplanowaliśmy z inicjatorką tego wyjazdu panią Karoliną Rudecką.
We wtorek odbyła się część teoretyczna i wprowadzająca – Joanna Osiewicz – Lorenzutti z Wydawnictwa Bored Wolves i ja przybliżyliśmy rozmaite aspekty składające się na książkę – Trwały ogród na trudne czasy…. Były filmy Sebastiana i Agnieszki Jensz-Stawowczyk, sporo pytań i wstępne zapoznanie się z terenem ogrodu społecznego. W sobotę odbyła się część warsztatowa w ogrodzie, w której uczestniczyli liderki ogrodu nazwanego pięknie – Pyszny Ogród, a także zainteresowani jego współtworzeniem oraz samą permakulturą.
Fot. Sebastian Jensz-Stawowczyk

OGRODY MOCNO SPOŁECZNE

24 marca uczestniczyłem w interesującym spotkaniu założycielskim w Zabrzu-Rokitnicy na zaproszenie Magdy Podziewskiej i realizatorów Tygodnia Miasta w ramach dużego cyklu (Katowice) Miasto Nauki z Uniwersytetu Śląskiego. Miejsce i jego znakomite tło historyczne (tu permakulturę próbowano realizować już ponad sto lat temu! Poczytajcie o założeniach miasta – ogrodu i Osiedlu Ballestrema) daje nadzieję na oryginalną realizację ogrodu spełecznego z elementami permakultury. Na mojej fotce Magda i temat wiodący tej inicjatywy!