Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Nasza wspólna historia, nawet ta ściśle związana ze statutowym zakresem działania Fundacji Biotop Lechnica, jest długa i pełna doświadczeń*.
Zaczęło się od poszukiwania skutecznych form edukacji ekologicznej, które rozpocząłem w latach osiemdziesiątych 20. wieku, a Anna Nacher dziesięć lat później. W tamtych, bardzo odległych latach, współpracowałem z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie i współtworzyłem oryginalny skład i styl pracy stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot w duchu ekologii głębokiej (deep ecology).
W latach dziewięćdziesiątych 20.wieku, utworzyliśmy, już razem z Anną, samodzielny oddział (zarejestrowany w sądzie i mający osobowość prawną) o nazwie Nowosądecki Oddział Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Aby finansować swoje działania, założyliśmy firmę (na prawach spółki cywilnej) o nazwie Pracownia – Promocja Kultury Ekologicznej, która zajmowała się organizacją nowych form edukacji ekologicznej, działalnością projektową i wykonawstwem technicznym.
W 1995 roku wydaliśmy, napisaną przeze mnie poradnikową książeczkę pt. Projekt Las w niewielkiej, autorskiej serii – Jak uczyć się od Ziemi. Poradnik ten zawierał scenariusze edukacyjnych zajęć terenowych, nazwanych: Warsztat „Drzewo”, Warsztat „Las” oraz Warsztat „Gadająca Łąka”, a także opis formacji muzycznej Teatr Dźwięku Atman. Warsztaty „Drzewo” i „Las” były zbudowane i zweryfikowane na podstawie moich dziesięcioletnich zawodowych doświadczeń związanych z prowadzeniem edukacji ekologicznej. Warsztaty te były oparte na dwóch podstawowych przesłankach: odbywały się na przygotowanym szlaku w leśnym rezerwacie przyrody Las lipowy Obrożyska w pobliżu Muszyny (co miało odpowiadać oryginalnej metodzie japońskiej praktyki shinrin-joku) i były maksymalnie zindywidualizowane (co miało odpowiadać praktykom głębokiej ekologii i uważnego słuchania). Warsztat „Gadająca Łąka” powstał jako próba bardzo intensywnej pracy edukacyjnej z dużą grupą ludzi z wykorzystaniem miejscowych zasobów i improwizowanych form muzycznych. Do powstania tego warsztatu przyczyniła się moja współpraca z Teatrem Snów z Gdańska oraz kolektywne doświadczenia Teatru Dźwięku Atman, a także praktyka – Zgromadzenie Wszystkich Istot w formie zaproponowanej przez Joanne Macy i Johna Seeda.
Te trzy warsztaty, praktykowane przez nas w rozmaitych wariantach od ponad trzydziestu lat, dały nam doświadczenie, które wykorzystujemy obecnie w Biotopie Lechnica i podczas zajęć wyjazdowych. W Biotopie Lechnica prowadzimy praktykę shinrin-joku w wybranym przez nas lesie jodłowym, a permakulturowe projektowanie daje możliwość uczestniczenia w bliskiej Naturze pracy w duchu bioregionalizmu, co odpowiada podstawom głębokiej ekologii. Nasi współpracownicy i przyjaciele budują tradycyjne instrumenty muzyczne wykorzystywane w rozmaitych wariantach Warsztatu Gadająca Łąka, a także indywidualnie.
Na początku lat dwutysięcznych, zamknęliśmy rozdział Pracowni na rzecz Wszystkich Istot i rozwiązaliśmy firmę Pracownia-Promocja Kultury Ekologicznej, aby poświęcić się intensywnej pracy indywidualnej, zawodowej i podróżom. Przez następne ćwierć wieku współpracowaliśmy z Greenpeace Polska, z Fundacją Ekorozwoju, z Fundacją Pracownia Edukacji Żywej, a także z nowatorskim centrum Stanica i innymi ośrodkami niezależnej kultury na Słowacji, w USA, Słowenii, we Włoszech, Szwajcarii, Szwecji i w innych krajach. Jako podsumowanie tamtych doświadczeń i podróży, napisaliśmy trzy przewodniki po Słowacji, książkowe relacje z podróży: Ucho jaka. Muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe, Vaggi Varri. W tundrze Samów, a także – Zielnik Podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów (MS) oraz Rubieże kultury popularnej. Popkultura w świecie przepływów (AN), a także Ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowej (MS) i Ocalą nas małe drzewa. Zadrzewienia karmiące dla wspólnej Europy (MS, w druku, 024).
Anna została dr hab. profesorką Uniwersytetu Jagiellońskiego, a ja – głównym specjalistą w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Każde z nas ma swój dorobek zawodowy i publicystyczny, który tu specjalnie pomijam, chociaż nie jest bez znaczenia dla naszych planów.
W 2014 roku kupiliśmy pasterskie siedlisko we wsi Lechnica na Słowacji i od tamtej pory realizujemy własny projekt w duchu permakultury. Niektóre z naszych mniejszych akcji i projektów zostały sfilmowane i pokazujemy te materiały na tej samej stronie w dziale Filmy.
Po dziesięciu sezonach doświadczeń w Lechnicy, określiliśmy swoje cele i zakres działania w postaci statutu i wiosną 2023 roku ufundowaliśmy Fundację Biotop Lechnica. Fundacja ma nam umożliwić szersze dzielenie się zdobytym doświadczeniem i poszukiwanie skutecznych form edukacji ekologicznej w duchu permakultury.
W 2024 rok weszliśmy z porozumieniem o stałej współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i Domem Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii w Krakowie – Nowej Hucie, z którymi to instytucjami będziemy współpracowali w ramach kilku projektów.
*Pomijam wiele wątków, w tym szeroki wątek muzyczny, który zawiódł nas do autorskiego Projektu – Zaginiona Przestrzeń – Karpaty Magiczne (w skrócie Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians), a także serii autorskich płyt BioMusic, współpracy ze Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i
ASCOBANS – europejską agendą Narodów Zjednoczonych do ochrony ssaków morskich Morza Północnego i Bałtyku.