Warsztaty, spotkania, wycieczki w 2019
Są już rezerwacje noclegów i daty na trzy warsztaty etnobotaniczne z wprowadzeniem do permakultury, które poprowadzę w Biotopie Lechnica, na Zamagurzu i w Pieninach na Słowacji w 2019 roku. Tak się złożyło, że jedna z dat przypadła tak bardzo do gustu pewnej zwartej i zgranej grupie, że już jest zarezerwowana i pozostają dwie do wyboru:
wiosenny warsztat: 1 – 5. 05. 2019 (4 noclegi, jest możliwość zarezerwowania 3 lub 5 noclegów)
letni warsztat: 20 – 23.06. 2019 (3 noclegi, jest możliwość zarezerwowania 4 noclegów)
Zdecydowanie obiecuję małe grupy (do 10 osób), noclegi w pensjonatach w cenie 10-12 EUR za noc, jest pościel, kuchnia, lodówki, łazienki i miejsce do podyskutowania i pokazów prezentacji wieczorem. We wsi Lechnica są trzy sklepy spożywcze, w pobliskim (15 minut pieszo) Czerwonym Klasztorze (wsi) jest kilka sklepów, pięć restauracji, po polskiej stronie Dunajca (25 min. pieszo) są sklepy, restauracje i kioski. Dojazd łatwy z każdej strony Polski: albo w kierunku Szczawnicy i z Krościenka nad Dunajcem (10 minut przed Szczawnicą) busem do Sromowców Niżnych pod kładkę nad Dunajcem i dalej pieszo na Słowację (25-30 minut), albo w kierunku na Nowy Targ (czyli wszystkim co jedzie z Krakowa do Zakopanego) i z NT busem do Sromowców Niżnych… Samochodem podobnie, ja preferuję drogę z Krakowa przez Mszanę, Szczawę, Kamienicę, Krościenko nad Dunajcem, Krośnicę, Sromowce Wyżne, granicę PL/SK w okolicy Niedzicy (Lysa), wieś Czerwony Klasztor i Lechnica. Od strony Szczawnicy są świetne trasy piesze do Czerwonego Klasztoru…
Program warsztatu jest dość mocno zmodyfikowany po rocznej przerwie i oparty jest o praktykę turystyki slow (nie koniecznie powoli, ale bez napięcia i celów koniecznych do osiągnięcia natychmiast, więcej obserwacji, pracy z roślinami, w nurcie shinrin-yoku czyli relaksacji lasem i w osobistym kontakcie z przyrodą). Oczywiście będą podstawy etnobotaniki na konkretnych przykładach krajobrazów kulturowych i naturalnych, spotkania z mniej znanymi roślinami Karpat (lulecznica, pokrzyk, zimowit, goryczki, ciemierzyca… i wiele innych), a także trochę dzikich roślin użytkowych. To raczej na spacerach i wycieczkach naszymi, biotopowymi szlakami i ścieżkami. Sporo zajęć zaplanowałem w samym ogrodzie Biotopu Lechnica, gdzie jest już przegląd inicjalnych środowisk roślinnych, kolekcja roślin, ogród leśny (forest garden) i zbiór przykładów na ogrodowe sanktuaria i prapoczątki ogrodnictwa na świecie, a głównie projekt NOHH /MNTL (Not Only Human Habitat czyli Matecznik Nie Tylko Ludzki) jaki autorsko realizujemy (i analizujemy teoretycznie) od dwóch lat. Jak zwykle będzie sporo interesującej literatury (w tym książki najnowsze z UK i USA, a także stare i trudno dostępne). Zagadnienia permakulturowe – zgodnie z moją zasadą – raczej pokażę i opiszę na przykładach (a w 2019 wchodzimy w 6 sezon realizacji naszej permakultury) i cytatach z pionierów, a po ustaleniu czym jest, a czym nie jest permakultura, dopiero możemy przejść do konkretnych porad i pomocy w projektowaniu. Permakultura jest czymś więcej niż zbiorem praktyk, tricków i sposobów na ekologiczne ogrodnictwo i o tym porozmawiamy na konkretnych przykładach i w oparciu o nową falę rozumienia permakultury jako sposobu na życie. Sporo będzie ziołoznawstwa z elementami celtyckich i słowiańskich sposobów na mniej znane praktyki. Ustalimy pewnie jeden z kanonów roślin leczniczych Karpat … na łąkach i w lesie! W Lechnicy mamy świetnych zielarzy (bardzo dobrej jakości zioła!), a w okolicy jest słynny zakład – Karpaty, produkujący znakomite mieszanki ziół. W miejscowych sklepach są dostępne maści i olejki ziołowe z ziół zbieranych ze stanu dzikiego…
Jestem z wykształcenia leśnikiem i po trzydziestoletniej praktyce zawodowej (ciągle trwającej) w ochronie przyrody górskiej, nie mogę nie wskazać głównych problemów w ochronie przyrody i prawdziwego zagrożenia ze strony zmiany klimatu. Po fejsowej sieczce, może znajdzie się czas na argumenty i przekonujące przykłady, jakie zobaczymy tuż obok nas.
Z pewnością wrażenie zrobi sam Czerwony Klasztor (Klasztor Lechnicki) – znany jako siedziba słynnego alchemika tzw. Brata Cypriana, autora jednego z najcenniejszych zielników (botanoteki) z 18 wieku oraz legendarnego budowniczego maszyny latającej… zobaczymy Jego ogród ziołowy, pracownię i Klasztor.
Posiłki główne (czyli obiady?) zazwyczaj jemy razem w miejscowych knajpkach ( i jest to znakomita okazja do polecenia kuchni słowackiej i wielu ciekawych miejscowych smaków) na trasie wycieczek, śniadania i kolacje można sobie przygotować w pensjonacie.
Będziemy się poruszali w strefie, gdzie można bez problemu płacić złotówkami i nie trzeba mieć (chociaż warto) koniecznie euro.
Zainteresowanych zapraszam do kontaktu na adres mailowy, są możliwe zniżki przy zgłoszeniu rodziny lub grupki zgranych znajomych: marek.styczynski@gmail.com lub telefonicznie: 605 334923 Pamiętajcie, że na jeden warsztat jest jedynie 8-10 miejsc, a okolice w jakich poprowadzę nasze spotkanie należą do wyjątkowo pięknych i atrakcyjnych!
Osoby zdecydowane do udziału w warsztatach będę prosił o wpłacenie zaliczki do końca marca (na termin majowy) i do końca maja (na termin czerwcowy) w wysokości minimum kosztu 3 noclegów (ok. 36 euro: ok. 150 zł). Do zobaczenia!
fot. Piotr Siwek (z jednego z warsztatów w Biotopie Lechnica)
Ścisłe grono sympatyków i przyjaciół Biotopu Lechnica (a jest to grupa ciągle otwarta…) sprawdziła w 2017 i 2018 roku nową formę poznawania Słowacji podczas wypadów samochodowych i z pomocą kluczy: etnobotanicznego, kontrkulturowego i geologicznego… Mamy za sobą dwie wspólne wycieczki w oddalone od Biotopu miejsca na Słowacji: celem jednej była kontrkulturowa inicjatywa Periferne Centra w Dubravicy k. Bańskiej Bystricy, a druga zaprowadziła nas na jedyne w swoim rodzaju święto górnicze – Dni Salamandry (górnicy złota i srebra) w Bańskiej Szczawnicy, ale też do panońskiego lasu pastwiskowego z 300-letnimi dębami i pod Trąbiącą Skałę! Były to tak udane wyprawy, że planujemy w 2019 roku dwie podobne ekspedycje. Cele są fascynujące… Wypady te są przeznaczone dla osób z kręgu przyjaciół i sympatyków Biotopu, a więc tych, którzy brali czynny udział w warsztatach i spodobał się im nasz styl i podejście do poznawania Słowacji. Pierwszy wypad planujemy na lipiec, a następny wczesną jesienią…
Spotkania otwarte w Bonobo w Krakowie (na bieżąco informacja jest już na FB) będą kontynuowane i pierwsze w 2019 roku już jest zaplanowane na 21 lutego, a tematem jest wszystko co oscyluje wokół lasów karmiących (food forest), ogrodów leśnych (forest garden) i innych podejść do sadzenia drzew w nurcie permakultury.