czerwonydziedzin3
Lista uczestników warsztatu w Czerwonym Klasztorze od pewnego czasu jest już definitywnie zamknięta! Dla tych, którzy chcą dołączyć do mojej etnobotaniki terenowej i botaniki krytycznej mam następny termin: 19-22.06.2014 w Górach Lewockich na Słowacji. Program tego warsztatu (program oparty będzie wokół roślin w tradycji celebrowania letniego przesilenia – 21.06.2014, a także wokół rytualnych form muzycznych) opublikuję w kwietniu.
Grupa warsztatowa w Czerwonym Klasztorze zapowiada się zupełnie wyjątkowo i z wielką przyjemnością i satysfakcją ogłaszam dodatkowe punkty programu i udział Gości: poza zapowiadanymi: prof. Andrzejem Chlebickim i dr Anną Nacher wysłuchamy (ale i weźmiemy udział w zajęciach warsztatowych) także: dr Maję Głowacką i dr Bogdana Ogrodnika czyli Pracownię Edukacji Żywej (dwa zajęcia warsztatowe!), dr Wojciecha Puchalskiego z The Nature Laboratory (wyniki własnych badań nad somą, boskim napojem z WED), mgr Małgorzata Braun z Pienińskiego Parku Narodowego zapozna nas z działaniami i problemami Parku, Barbara Wojnar (stała uczestniczka moich warsztatów) opowie o swoich doświadczeniach z żywokostem (a doświadczenia te są oparte o dramatyczne wypadki!), odwiedzi nas (a może nawet poprowadzi w Haligovskie Skałki) sam dr Vladimir Klc – dyrektor Pieninskeho narodneho parku (czyli Pienińskiego Parku Narodowego po słowackiej stronie Dunajca). W związku z takimi zmianami, także i ja dokładam nowe zajęcia (a liczę na pomoc fotograficzki i designerów, którzy są na liście warsztatowej) z fotografii bezkamerowej! Będzie to cyjanotypia – łatwa i możliwa do przeprowadzenia w terenie technika wynaleziona w 1842 roku przez Sir Johna Herschela. Tym warsztatem odniesiemy się do bardzo ciekawej, pionierskiej i znanej w świecie botaniki dokumentacji przyrodniczej alg i paproci jakie wykonała Anny Atkins (1841-1851).
Przypominam, że spotykamy się w Szczawnicy 30.04.2014 (środa) o godzinie 16.00 przy dworcu autobusowym. Ostateczny wymarsz odbędzie się z letniej jadalni Chaty Pieniny w Lesnicy (około 40 minut mieszo, wygodną drogą z centrum Szczawnicy wzdłuż Dunajca pod prąd rzeki 🙂  ) na Słowacji o godzinie 17.00 Dobra wiadomość: organizujemy transport bagażu z Chaty Dunajec do Czerwonego Klasztoru, aby pierwszy etap pieszej wędrówki był maksymalnie swobodny. Koszt tego podwozu bagażu nie jest jeszcze ustalony, ale nie będzie przekraczał 3-4 EUR od osoby przy minimalnej grupie zainteresowanych 10-15 osób. Proszę o informacje w razie gdyby ktoś z uczestników miał problemy z dostosowaniem się do podanych godzin i miejsc: jest wiele różnych możliwości dotarcia do Czerwonego Klasztoru i bez trudu znajdziemy alternatywne wyjścia. Informacje proszę przesyłać (najlepiej nie w ostatniej chwili!) wyłącznie mailem na mój adres: marek.styczynski@gmail.com