smagliczkazimowa2
Smagliczka skalna (Aurimia saxatilis) jest pięknie kwitnącą rośliną, która w Polsce żyje dziko jedynie w Pieninach. Poza dzikimi stanowiskami (jest raczej liczna na wapiennych ścianach skalnych) jest lubianą i powszechnie uprawianą rośliną ozdobną. Smagliczka kwitnie obficie końcem kwietnia i w maju i najłatwiej ją zobaczyć w przełomie Dunajca w Pieninach (droga po stronie Słowacji: Szczawnica – Czerwony Klasztor, ale licznie porasta także skałki Wąwozu Sopczańskiego (na szlaku z rejonu Trzech Koron do Czerwonego Klasztoru przez Sromowce) i czasem nadaje im żółtego zabarwienia gdy oglądamy je z pewnej odległości. Przy wyjątkowo ciepłej jesieni może zakwitnąć we wrześniu… ale kwitnienie w styczniu? Fotografie zrobiłem dzisiaj, temperatura oscylowała wokół 9 stopni C. Rośliny rosły na skałakach nad Dunajcem (po prawej, słowackiej stronie przełomu) około 2 km za odejściem drogi do Lesnicy w kierunku Czerwonego Klasztoru. Zamieszczam trzy fotografie, aby pokazać, że rośliny mają pąki i rozkwitają powoli, a niektóre kwitną już od jakiegoś czasu.
Zawsze bliska mi była metoda badawcza o nazwie – fenologia. W wielkim skrócie polega ona na uważnej obserwacji przyrody i zmian jakie zachodzą w zależności od pory roku. Można wychwytywać w ten sposób wiele interesujących informacji o środowisku. W Polsce fenologia została obśmiana i uznana za starodawną i mało przydatną w dobie biologii molekularnej 🙂 od tego biorą się biolodzy, którzy lepiej rozpoznają typy mikroskopów i programów komputerowych niż żywych organizmów… To tej “nowoczesnej” (ale jedynie w środkach technicznych) szkole udało się tak zbełtać publikę, że czytam raz po raz, że coś tam, coś tam dzieje się z “komórkami DNA”… nic takiego nie istnieje, a schemat i wizualizacje zastąpiły rozsądek.
Dzisiaj rano kwitnące smagliczki zainteresowały TVN24 !
No i proszę: http://www.tvn24.pl/krakow,50/a-moze-to-juz-wiosna-w-gorach-kwitna-majowe-rosliny,385005.htmlsmagliczkazimowa1
smagliczkazimowa3