sideritis3grad1

Ponad miesiąc wyjazdów przyniosło (poza przerwą w moim blogowaniu) całą górę materiałów etnobotanicznych z wielu interesujących miejsc. Nie bardzo wiadomo od czego zacząć nadrabianie zaległości i w takim wypadku staram się stosować prostą zasadę kalendarza. Pierwszy z wyjazdów dotyczy Londynu… nie wiem czy na jednym wpisie się skończy, zwłaszcza, że naszą przewodniczką po etnobotanicznej mapie Londynu była Joanna Milewska! Do Londynu dołączę fotografie i krótkie uzupełnienie z wyjazdu do Liverpoolu. Później była tundra Samów za kręgiem polarnym i poszukiwania maleńkiego różanecznika lapońskiego… ale także wiele nowych uzupełnień do etnobiologii Samów opisanej w naszej książce Vaggi Varri. W tundrze Samów z 2013 roku. A zaraz po tundrze był kilkudniowy pobyt w Pradze. Tu jest problem z ilością wpisów… bo wiele się dzieje teraz i muszę szukać właściwych proporcji.:-) Równolegle do tych wyjazdów remontujemy nasze maleńkie gospodarstwo na Słowacji… gdzie budujemy miejsce niezależnych spotkań, ogród (etnobotaniczna kolekcja roślin rytualnych i magicznych, ogród motyli, ogród w stylu agro-forestry, instalacje dźwiękowe…) i to jest całkowity priorytet tego czasu! Prawdopodobnie nasze słowackie miejsce, które nazwaliśmy Biotope Lechnica, zyska swój osobny blog i dam o tym znać.

Przewrotnie, rozpocznę nadrabianie relacji i inspiracji etnobotanicznych od jeszcze innego tematu. Natasza Styczyńska nadesłała interesujące fotografie małej plantacji Sideritis scardica w okolicy Trigradu, Bułgaria. Powodzenie informacji na temat tego gojnika jest zastanawiająco wielkie (ale w pełni zasłużone przez tę wspaniałą roślinę) i warto pokazać jak wygląda jego uprawa. Gatunek jest chroniony i w górach nie można go zbierać, ale jak sam widzę po mojej kilkuletniej uprawie na balkonie, nadaje się doskonale do tego typu hodowli.

Zapowiadam wykład etnobotaniczny (ze sporą ilością prezentacji roślin, instrumentów itp.) we wrześniu w Krakowie: http://sztukioswajanie.blogspot.com/

Osoby, które pierwszy raz czytają ten blog lub informacje na temat gojnika zachęcam do odszukania poprzednich wpisów na ten temat!

sideritis3grad2sideritis3grad3