Jabłroń
Jabłka, to owoce niewielkich, ale regularnie ukształtowanych drzew jabłoni (Malus sp.), które pochodzą z naturalnych stanowisk kilku gatunków jabłoni, m.innymi rosnącej w Polsce jabłoni dzikiej (Malus sylvestris). Północna granica naturalnego zasięgu dzikich jabłoni biegnie przez środkową Szwecję, Finlandię, Rosję aż daleko w głąb Azji. Od dzikich jabłoni pochodzi wiele odmian jabłoni ozdobnych (pięknie kwitnących!) i jabłoni owocowych (Malus domestica), dających dziesiątki typów i odmian jabłek. Już w I wieku n.e. w Rzymie znano około trzydziestu (!) odmian jabłoni domowej. Poza Drzewem Wiedzy z biblijnego ogrodu (gdzie jabłoń została umieszczona dopiero około V wieku przez teologa Gallusa i zastąpiła granat, pigwę, a może jedynie słowo: „owoc”), jabłoń jest niezwykle ważna dla źródeł kultury celtyckiej, gdyż Avalon – celtycki raj (wyspa), pochodzi od nazwy jabłka w miejscowych językach (afallen, abhal). Sady w hrabstwie Somerset (… i Glastonbury, Tor) to avalonia, kraina sadów jabłoniowych. Jabłka wiązano z Demeter i Afrodytą, boginiami płodności i miłości. Warto zauważyć, że „płodność” w aspekcie Demeter to nie całkiem jednoznaczne określenie i często ma zabarwienie „organiczności” czyli raczej potencjału rozwoju (nie tylko rozmnażania), co w aspekcie dzisiejszej wiedzy o dobrym działaniu jabłek na mózg widzimy nieco klarowniej. Zawartość potasu, żelaza, witamin (m. innymi: E i A) i wielu innych substancji plus naturalne słodycze i subtelne walory smakowe i zapachowe czynią z jabłek jedno z najstarszych i najprzyjemniejszych lekarstw i środków zapobiegających chorobom. Angielskie powiedzenie: jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka, jest w pełni uzasadnione.
Istnieją karpackie ryty związane z jabłkami (Rumunia, zwyczaje ślubne), zwyczaje kultywowane we Francji i wielu innych krajach. Wszystkie one bazują na geście darowania jabłka jako akcie ofiarowania miłości, zachowaniu zalotnym.
Poza Europą z owoców dzikich jabłoni korzystali mieszkańcy Chin, Japonii i Ameryki Północnej. Ci ostatni wykorzystywali także liście rodzimych jabłoni!
Wracając na chwilę do wiedzy Druidów, kaplanów i mędrców (bo jak wiemy, nie zawsze idzie to w parze…) Celtów (a warto coś o Nich wiedzieć, bo już 2,5 tys. lat przed Chrystusem rozprzestrzeniali się pod całej Europie, aż po Indie…) przypominam, że jabłoń ma główną konotację: piękno, kolor: zieleń, zwierzę symboliczne/patronujące jabłoni to jednorożec, a miesiąc jabłoni to 2-29 września.
W świetle tej garści informacji na temat jabłoni i jej owoców, warto rozważyć komu się jabłka oferuje, kto boi się dobrostanu mózgów obywateli i zauważyć, że walczyć można nie tylko na froncie, gdzie chwilowe przewagi mają ludzie nie stosujący zasad czyli najemni bandyci. Z jabłek można zrobić szlachetną jabłroń i użyć jej dla długoterminowych przewag.
luczaj
jabłoń ogrodowa Malus domestica nie pochodzi od jabłoni Malus sylevstris ale od centralnoazjatyckiej Malus sieversii, tak pokazuja badania DNA