Kiedy będziecie w Popradzie pod Tatrami na Słowacji, warto wpaść na kawę i ciastko do hotelu Europa. Ostatnio jest pięknie odnowiony, a znajduje się w dobrym dla podróżnych miejscu, bo pomiędzy dworcem kolejowym, a dworcem autobusowym. W wielkiej sali na parterze poza kawą i ciastami można oglądać znakomite obrazy wykonane techniką intarsji. Polega ona na wyklejaniu obrazu małymi kawałkami drewnia dobieranego wg. koloru, kształtu słoi i faktury w rodzaj mozaiki, ale znacznie bardziej szczegółowej i kunsztownej niż te ceramiczne. Technika intarsji liczy 2000 lat historii! Próbowałem ustalić z jakich lat pochodzi ściana z ośmioma obrazami, ale odpowiedź była dość mało precyzyjna: „od zawsze” jest w tym hotelu. Jeżeli przyjąć to za dobrą monetę, to obrazy z kolorowego drewna wielu gatunków drzew mają ok. 100 lat?!
24 marca tj. w najbliższą niedzielę prezentujemy kilka wybranych rytualnych podejść do muzyki z wykorzystaniem mało znanych instrumentów. Wszystko w ramach Navigator Fest. w Nowohuckim Centrum Kultury… Zapraszam!
Jutro tj. 22 marca jak zwykle „radiobotanika” u Gochy Niecieckiej w Radiofonii. Przypominam, że audycja zaczyna się o 10.05 i trwa do 11.00. Postaram się umieścić podcasty z poprzedniej i nadchodzącej audycji…. Image