biotop-1455bw

fot. P. Kozłowski

Bardzo długo nie wysyłaliśmy naszych biuletynów – przerwa ma związek przede wszystkim z dużą ilością pracy po wydaniu naszej płyty „Biotop”. Są jednak takżę inne powody – zima była czasem modyfikacji i przemyśleń podsumowujących pierwszą fazę działania Biotopu Lechnica. Udały nam się początki permakulturowego ogrodu ziołowego; mamy aktualnie już 4 duże grzędy, które stopniowo obsadzamy. Niektóre eksperymenty warzywne i roślinne były udane (dynie! ziemniaki! pomidory!), inne mniej (cebula…, rączniki…roszponka…). Okazało się także, że nie możemy prowadzić programu wolontariackiego w takim kształcie, jaki zaplanowaliśmy na początku (o tym będzie oddzielnie). Zmianom ulegnie także formuła warsztatów (i o tym też osobno, podobnie, jak o nowym projekcie muzycznym, który narodził się w Biotopie w grudniu 2015). Modyfikacja dotknęła także – jak widzicie – sam biuletyn.

Krótko mówiąc, pierwszy rok Biotopu Lechnica był intensywny, zaskakujący, wymuszający elastyczność i każący weryfikować wiele założeń wstępnych. Mamy nadzieję, że wybaczycie nam przerwę i że dalej będziecie nam towarzyszyć.

Prawie od początku naszej obecności w Lechnicy i pierwszych dyskusji i pomysłów na Biotop Lechnica prowadzimy także notatki w formie ultra krótkiego podsumowania każdego dnia. Tak powstaje „dziennik lechnicki” i już teraz znajdujemy w nim wiele ciekawych informacji: o temperaturach rok temu, o tym kiedy spadł pierwszy śnieg i kiedy posialiśmy pierwszy szpinak… Dziennik ten pokazał nam także, że mamy za sobą drugą zimę w Lechnicy i że wykonaliśmy dotąd naprawdę mnóstwo pracy! Analiza danych dotyczących pór kwitnienia i rozwoju dzikich roślin, powiązanych z temperaturą i nasłonecznieniem, deszczem i innymi zjawiskami klimatycznymi nazywana jest fenologią. Fenologia łącząca obserwacje botaniczne ( fitofenologia) lub zoologiczne (fitozoologia) pozwala w naszym przypadku na trafniejsze planowanie różnych czynności ogrodniczych. Takie zapiski mają długą tradycję. W Polsce były czynione od 1490 roku w Akademii Krakowskiej, co jest doskonałym świadectwem pracy ówczesnych uczonych, zważywszy, że nowoczesną fenologię w Europie była zapoczątkował Karola Linneusz w połowie XVIII wieku! Przez jakiś czas fenologia była w Polsce wyśmiewana i oskarżana o stosowanie metod zbyt mało naukowych (czyli trudnych do porównania i zależnych od zbyt wielu czynników niełatwych do precyzyjnego zdefiniowania). „Przespaliśmy” w ten sposób piękny powrót fenologii do łask nauki światowej w zupełnie nowej formie. Karol Linneusz postulował stworzenie eropejskiej sieci obserwatoriów fenologicznych – Biotop Lechnica stał się jednym z nich.