UPRAWIAMY WSPÓŁISTNIENIE – warsztaty
ATLAS of UNEXPECTED PLACES Haphazard Discoveries, Chance Places and Unimaginable Destinations napisany przez Travisa Elborougha i wydany w 2019 roku, opisuje zaskakujące i nieoczywiste miejsca na świecie. W Atlasie … znajdziemy 45 takich miejsc, od Pompei po Freetown, a pośród nich jedyne takie miejsce z Polski to Nowa Huta!
W opisie Nowej Huty znajdziemy zdanie: „Chociaż wiele z planów Ptaszyckiego nigdy nie zostało w pełni zrealizowanych, Nowa Huta jasno pokazuje, co można zrobić z planem mając (sprawczą) wolę i sprecyzowane zamiary.” Poprzez cykl warsztatów Uprawiamy współistnienie dodamy do cytowanego zdania, że zamiary i wolę miała także architektka Anna Ptaszycka (1911 – 1967), żona Tadeusza Ptaszyckiego, która zaprojektowała miejskie tereny zielone w Nowej Hucie. Obecnie, to raczej Jej śladami będziemy podążali przez Nową Hutę, aby rozważać jak uczynić ją miastem zrównoważonym, zdrowym i karmiącym na wiele sposobów
Napracowaliśmy się wraz teamem Domu Utopii nad cyklem warsztatów i oto jest ich program na lipiec i sierpień! Dwa z nich poprowadzę sam, ale pierwszy jest pomyślany jako wstęp do zrozumienia metody transition i poprowadzi go Joanna Milewska! Osobno opiszemy cykl warsztatów Anny Nacher, bo pierwszy już za nami, a jest ich nieco więcej i zdążycie się włączyć!
Warsztaty kameralno-terenowe cz. 1
Sobota 27.07.2024, Dom Utopii – Nowa Huta, Osiedle Szkolne 26a, kontakt mailowy:
biuro@domutopii.pl o godzinie 11.00
ZIELONY KRĘGOSŁUP NOWEJ HUTY
Korytarz ekologiczny to liniowy lub ciągły łańcuch siedlisk pomostowych tworzący nisze wędrującej populacji (ECONET)
Miasto jako BIOREGION w rozumieniu definicji i prac Mathiasa Rollota
TRANSITION – filozofia, poetyka i metody przekształcania terenów industrialnych w zdrowe obszary o wysokiej bioróżnorodności na podstawie poradnika Roba Hopkinsa – The Transition Handbook: from oil dependency to local resilience (2008)
Nasza przyjaciółka, współpracowniczka Fundacji Biotop Lechnica i znakomita przyrodniczka – Joanna Milewska, architektka krajobrazu z Londynu, pokaże własne projekty, które zrealizowała na industrialnych obszarach miejskich Londynu w ostatnich dziesięciu latach!
Odtwarzanie ciągów i węzłów ekologicznych na przykładzie autorskiego projektu Lea Valley Ice Center w Londynie. Pierwszy na świecie miejski park narodowy – London City National Park
Na zakończenie zaproponujemy wspólny spacer korytarzem ekologicznym z Domu Utopii
nad zalew i dyskusję na temat „zielonego kręgosłupa Nowej Huty – po co, dlaczego i jak go
pielęgnować, czyli jak praktykować „ekopunkturę miasta”.
Warsztaty kameralno-terenowe cz. 2
Sobota 10.08.2024, teren (spotkanie przy stawie na ul. Kaczeńcowej pod tablicą: Użytek
ekologiczny staw przy ul. Kaczeńcowej o godzinie 11.00)
Projektować zieleń w miastach czy oddawać realizację projektów Naturze?
Kilkugodzinna wycieczka po dzikich miejscach zaprojektowanych przez Naturę i dyskusja na temat prawdziwego znaczenia tzw. „roślin inwazyjnych”, które leczą zniszczone środowisko, a także o WZORCACH NATURY, które leżą u podstaw technicznej negocjacji z przestrzenią i kształtowania krajobrazu.
Powrót do tematu korytarzy ekologicznych i węzłów ekologicznych (środowisk pomostowych) na przykładzie „nowej dzikości” w miastach i na terenach zdegradowanych środowiskowo. Czym naprawdę jest „dzika przyroda”?
Próba rysunkowego uchwycenia „wzorców Natury” w terenie.
UWAGA: konieczny strój i obuwie terenowe oraz prowiant/woda!
Warsztaty kameralno-terenowe cz. 3
Sobota 24.08.2024, teren – spotkanie: Kopiec Wandy o godzinie 12.00, wygodny dojazd
tramwajem nr 10 i 22!
MIASTO KARMIĄCE
Marek Styczyński:
Zdrowe miasto jest miastem karmiącym!
Termin „edible city”, czasem niefortunnie tłumaczone wprost na język polski jako „miasto jadalne”, to koncepcja powszechnie znana i nienowa, odkrywana obecnie w ramach dostosowywania miast do warunków chaosu klimatycznego. Odkrywanie tej koncepcji spopularyzowały książki: Edible City: A Year of Wild Food – napisana przez Johna Renstena (2016), znakomitą dla działań społecznych Urban Food Mapping. Making Visible the Edible City napisana przez Katrin Bohn i Mikeya Tomkinsa (2024) oraz bardzo przydatną dla działań zarządzających miastami – Edible Landscaping: Urban Food Gardens. That Looks Great, napisana przez Senga Lindsay (2012), a także inspirująca – Edible Cities. Urban Permaculture for Gardens, Balconies, Rooftops and Beyond napisana przez Judith Anger, Immo Fiebrig i Martina Schnydersa (2013).
Wymienione książki oraz wiele inspirujących realizacji artystycznych jakie dokumentowała fenomenalna, dwunasta edycji nomadycznego biennale sztuki MANIFESTA zatytułowana The Planetary Garden, zrealizowana w 2018 roku w Palermo, dają podstawę do skutecznych działań w kierunku niezależności i bezpieczeństwa żywnościowego miast.
Drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny przyprawowe i lecznicze obecne w Nowej Hucie (a są ich dziesiątki!) i co możemy z nimi zrobić? Jak i gdzie wprowadzać rośliny pokarmowe i lecznicze w miastach na przykładzie Nowej Huty.