… czyli Przesilenie, Wigilia, Boże Narodzenie. Słowackie nazwy tych trzech (w zasadzie dwóch) świąt zawsze nas urzekała. Wszystkie celebrujemy w tym roku w naszym Biotop Lechnica (w zasadzie należy tutaj dodać dzień św. Lucji, słabo w Polsce kojarzony – a jeśli  już, to ze względu na nieszczęsną datę 13. grudnia – żeby mieć komplet świąt, kiedy celebrujemy światło pod różnymi postaciami, w różnych fazach i różnych sposobach oddziaływania). Zauważyliśmy, że Korona (coraz mocniej przychylamy się jednak do starej nazwy naszej okolicznej świętej góry) staje się w tym czasie Złotą Koroną, co możecie zobaczyć i Wy:

zdjeciePrzy wielu domach w Lechnicy widać świąteczne ozdoby – lampki, naklejki na szyby, choinki, wspinające się św. Mikołaje. Nie ma śniegu (i raczej nie będzie…), gąsienice spacerują po asfalcie, termometr pokazał wczoraj +12 stopni – w dobie zmiany klimatycznej widocznej gołym okiem – jedyne, co zostało, to słońce nieodmiennie o tej porze roku nisko nad horyzontem. W tym oświetleniu Korona to Smocze Góry.

I my dołączyliśmy z naszą okienną dekoracją. Tego Wam życzymy: celebracji wszystkiego, co bliskie Waszym sercom w tej porze nisko wiszącego nad horyzontem słońca. Czekamy na Was.

biotop_lechnica