Jest bardzo wiele instrumentów muzycznych, które zawdzięczamy roślinom lub zwierzętom, a czasem jednym i drugim razem! W poprzednim wpisie zachęcałem do Symbiotycznej planety Lynn Margulis i jej wersji ewolucji (SET)… i dobrym uzupełnieniem tego tematu (a obiecałem wracać do niego) jest prawdziwa historia tradycyjnych instrumentów muzycznych i próba odpowiedzi na proste pytania: po co buduje się instrumenty muzyczne? Jak powstały pierwsze instrumenty muzyczne? Na zaproszenie KBF i Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie napisałem tekst na ten właśnie temat i zatytułowałem go: Biomuzyka… Znajdziecie go tu: http://www.fmf.fm/pl/8/416/462/eko-teksty
Gdyby moje podejście do historii instrumentów muzycznych Was zaciekawiło, to polecam coś na temat interesującego zespołu muzycznego, który szuka brzmieniowej istoty Alp („alpejskości”). Quadrat:sch, w swych poszukiwaniach sięga po obiekty nie będące instrumentami muzycznymi, ale przynoszącymi brzmienia konieczne do tej pracy. To bardzo bliskie mi podejście, które od lat realizujemy w The Magic Carpathians.
mszfujara6
Moja recenzja płyty Quadrat:sch może być potraktowana jako suplement do ostatniego akapitu tekstu Biomuzyka czyli o nowych instrumentach powstających obecnie!
Na fotografii Tomka Berezińskiego… muzyka bzu czarnego. 🙂