Poranne ogrodnictwo balkonowe u siebie w domu, okazało się znakomitą odmianą po kilku dniach na Sopatowcu w Beskidzie Sądeckim. Tym razem grupa joginów nie była zbytnio zainteresowana etnobotaniką, ale kilka osób z moją pomocą zostało muśnięte potęgą roślin, daleko wykraczającą poza obszar dostępny nudnemu i prostackiemu konopnemu misjonarstwu. Wyjazdy trochę utrudniają regularne wpisy, więc podaję zaległe  linki do relacji ze święta brzozy oraz do podcastu z kolejnej audycji „radiobotanicznej” w Radiofonii u Gochy Niecieckiej.

W najbliższy piątek tj. 10 maja 2013 r. będę prowadził mega event etnobotaniczno-ogrodniczy w ramach akcji Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie pt. Tymczasowa Strefa Przetrwania – Inne światy. Tytuł eventu : Rośliny magiczne, rośliny lecznicze tylko w części oddaje pomysł Organizatorów na początek ogrodnictwa „teatralnego”, identyfikacji zielonych stref w Nowej Hucie i samoorganizacji tych, którym nie jest obojętne gdzie i jak żyją. Będzie prezentacja podstaw etnobotaniki i guerrilla gardeningu, ale także zajęcia praktyczne… jest na to trochę czasu, bo event zaczyna się o 15.00, a kończy około 18.00

Aby wzmocnić etnobotaniczny przekaz muzyką, która ma wiele wspólnego z organicznością i starymi tradycjami kontaktów z roślinami, zagramy koncert – 12 maja 2013 r. (niedziela) od ok. 16.00 w klubie Teatru. Z naszą nową muzyką Noise to Silence w czasie koncertu zaistnieje sztuka wizualizacji WOBIXA.

W okolicach Sopatowca bywamy już od blisko 20 lat i wiele z tamtejszych roślin znamy tak długo jak ludzkich przyjaciół. Jest pośród nich kilkoro indywidualistów i mocnych osobowości. Na fotografii A. wiosenna forma karpackiej rośliny mocy – pokrzyku wilczej jagody ( Atropa belladonna), którą w tej i nieco wcześniejszej fazie rozwoju, nie tak trudno pomylić z wiosennymi lulecznicami kraińskimi (Scopolia carnicola), roślinami o bardzo podobnym działaniu i znaczeniu dla tradycyjnych kultur. Przypominam, że w Zielniku… znajdziecie sporo informacji na temat pokrzyku (s.56-59) i lulecznicy (s.51-53). Poza pokrzykiem, w okolicach Sopatowca od kilku lat obserwuję ekspansję innej okazałej i interesującej rośliny – ciemięrzycy zielonej (Veratrum lobelianum), w Zielniku… opis na s.37-39.

Przypominam, że w połowie czerwca planuję kolejny terenowy warsztat etnobotaniczny w słowackich Pieninach i na Zamagurzu. Jak do tej pory zgłoszeń nie ma zbyt wiele, więc proszę o zastanowienie… program opublikuję do połowy maja. Dzisiaj jednak już wiadomo, żebelladon2013a jak poprzednio baza będzie w ośrodku turystycznym w Czerwonym Klasztorze na Słowacji, ruszamy ze Szczawnicy i wracamy do Szczawnicy, warsztat planuję na weekend: 14-15-16 czerwca 2013 r.