Primula
Nieco opóźniona wiosna nadrabia słońcem i temperaturą… w Pieninach fotografowałem lulecznicę kraińską, która jeszcze nie miała otwartych liści a już kwitła… przylaszczki i wawrzynki wilcze-łyko ścigają się z pierwiosnkami, lepiężnikami ale tuż obok pękają pąki knieci błotnej… ostro!
23 kwietnia wysadziliśmy kilkadziesiąt sadzonek pierwiosnki omączonej (Primula farinosa) w ramach trzeciego roku realizacji projektu ochrony czynnej i konserwatorskiej ostatniego stanowiska tego gatunku w Polsce. Nasza ekipa, to pracownicy i naukowcy RDOŚ w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i gościnnie pracownika Ogrodu Botanicznego UJ. Nie bardzo mogę i chcę wchodzić w szczegóły, ale ten projekt jest bardzo ciekawy i sprawia wszystkim sporo satysfakcji.
Podczas sadzenia roślin na wybranych stanowiskach (bo nie dosadzaliśmy sadzonek do dzikich roślin) mocno ucierpiały wszelkie składane łopatki typu saperka, a jedynym prawdziwie dobrym -patentem- okazał się aluminiowy przedmiot wykonany z rurki?! Od pierwszego kontaktu uznałem go za doskonały i nie chciałem oddać… a po chwili śmiechu wyjaśniono mi, że jest to „botaniczna relikwia” – kopaczko-przecinak z aluminium należał do jednego z najwspanialszych naszych botaników czyli prof. Bogumiła Pawłowskiego (1898 -1971). Na focie Bogdana Kiwaka (który był przez dwa lata fotografem naszego projektu) w moich rękach właśnie wspomniana „relikwia”. Może to nie był tylko zbieg okoliczności, że w takim momencie profesor BP był jakoś bliżej z nami?
Po ostatnich naszych warsztatach w Białymstoku mamy kontakt z kilkorgiem uczestników i praca wre… bardzo Was ciepło pozdrawiamy!
W najbliższą sobotę będziemy we Wroclawiu i w księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, środek Rynku we WRO) od 18.00 opowiemy o książce Vaggi Varri. W tundrze Samów, ale także o Zielniku podróżnym… bo Wrocław w ostatnich tygodniach odkrył tę książkę! bardzo się z tego cieszę!
10 i 12 maja działamy w Teatrze Łaźnia Nowa w Nowej Hucie (koło Krakowa 🙂 ). 10 maja mam autorski warsztat nt. roślin magicznych, zapomnianych, ale też konkret w postaci działania na rzecz ogrodu społecznościowego przy Teatrze, a 12 gramy koncert z interesującym artystą wizualnym WOBIXEM. Jest też kolejny podcast audycji „radiobotanicznej” w ramach programu Gochy Niecieckiej, ale podam go razem z fotą lulecznicy kraińskiej w fazie jaką opisałem wyżej.