osikajamirek
osikanocmy
osikasprzet
Jest już kalkulacja kosztów noclegu ze śniadaniami w Pieninach (przypominam, że daty to: 30.04 do 4.05.2014) i bez opóźnień będę mógł przyjmować zgłoszenia od 15 stycznia! Proszę kontaktować się na adres mailowy: marek.styczynski@gmail.com i podam zwrotnie wszelkie informacje szczegółowe, miejsce spotkania, trasy wycieczek, program i cenę za całość.
Za dwa tygodnie zapraszam na pierwsze spotkanie z cyklu BIO::FLOW w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Druk zapowiedzianych kartek z programem na całość cyklu (5 spotkań) trochę się opóźnia i dlatego proszę o kolportowanie tej informacji. We wtorek 28 stycznia 2014 będziemy dryfowali twórczo wokół zagadnienia: florofony albo o tym jak rośliny i zwierzęta uczą nas muzyki i komunikacji. Między innymi pokażemy część dokumentacji dotyczącej naszych działań badających co ma do „powiedzenia” osika i jak działa roślinna chemia na papier światłoczuły, ale będzie też o drzewach zamienianych na maszty transmisyjne, o rezonowaniu Ziemi i sporo dźwięków jakie emitują instrumenty muzyczne budowane w kooperacji przez rośliny, zwierzęta i ludzi.
Na fotografiach Bogdana Kiwaka część dokumentacji naszych poczynań z osiką (Populus tremula) w Beskidzie Sądeckim. Wybraliśmy ten gatunek drzewa do prób podsłuchania dźwięków jakie mu towarzyszą (lub samo emituje) ze względu na jego specjalną pozycję wśród drzew ważnych dla kultury dużej części Europy. Specjalna budowa liści, zjawiska zręcznego operowania ciśnieniem wody jakie serwuje osika w dni letniego skwaru (ale też podczas cyklu dobowego), wielka plastyczność gatunku i zdolności adaptacyjne czyniące z osiki tzw. gatunek pionierski (dalej na Północ dociera już tylko brzoza), ale i wiara w specjalne (ochronne) właściwości drewna i to, że szelest liści kryje szepty naszych przodków…czyni z osiki interesujący gatunek dla etnobotanika. W osikowej akcji uczestniczyli: Anna Nacher, Mirek Badura, Bogdan Kiwak i MS.
osikaliscie
osikadzien2osikasama