Od dzieciństwa dopytywałem się dlaczego tę Górę nazywają Trzema Koronami skoro Jej widok przekonuje, że to jest bez sensu. Wystarczy stanąć na łące przy Czerwonym Klasztorze i samemu się przekonać, że Góra wygląda jak biała korona, ale nie jak trzy… Później znalazłem u Jana Wiktora ( w Jego niezrównanej księdze pt. Pieniny i Ziemia Sądecka) określenie Mons Coronae i Góra Korona… a potem okazało się, że jedna z najpiękniejszych gór w naszej części Karpat nosi nazwę utrwaloną przez pomyłkę… Niemiecka nazwa Kronenberg i węgierska: Koronahegy także trudna jest do przełożenia na: Trzy Korony! Moje starania zbywano zawsze uśmieszkami i tym bardziej mnie cieszy, że sprawa wypłynęła w nowym numerze bardzo pięknego i ciekawego pisma pt. polski region Pieniny (04/1/2013) w artykule Macieja Szajowskiego pt. W drodze na Trzy Korony. Pismo jest formatu A4 i ma około 150 stron, a wypełnione jest znakomitymi tekstami i takimi samymi fotografiami. Jest to typowy magazyn promujący region jakich wiele spotykaliśmy w Nepalu i Indiach, a także we Włoszech jeszcze w latach 80 i 90-siątych ubiegłego wieku, ale lepiej później niż wcale! Na uwagę zainteresowanych botaniką i etnobotaniką zasługuje fakt, że w każdym dotąd wydanym numerze tego pisma jest sporo informacji z tych dziedzin i zawdzięczamy ten fachowy ton i poziom współpracy Wydawcy z Pienińskim Parkiem Narodowym, pinińskim oddziałem Związku Podhalan i Polskim Stowarzyszeniem Flisaków na rzece Dunajec.  Pismo znajdziecie w wielu miejscach w Szczawnicy, a Redakcja mieści się przy Pl. Dietla 7 w Szczawnicy. Wszystkich uczestnikow moich warsztatów etnobotanicznych namawiam aby zainteresowali się tym pismem podczas pobytu w Szczawnicy.
Adres kontaktowy i w sprawie prenumeraty: www.polskiregion.pl  Uwaga: wszystkie ważniejsze teksty są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, co czyni PR Pieniny ( 🙂 zręczny tytuł…) pismem dla naszych znajomych na świecie!
Warsztat 28-29-30 czerwca 2013 r. zapowiada się bardzo interesująco i mam już ustaloną listę uczestników. Być może jeszcze ktoś się wykruszy, a ktoś inny wejdzie na listę, ale będzie nas ok. 20 osób. Bez zmian jest czas i miejsce spotkania: 17.oo (a lepiej nieco wcześniej) na Rynku w Krościenku nad Dunajcem. Jedna z niespodzianek tegorocznej edycji to udział fotografika Bogdana Kiwaka, który pomoże chętnym w fotografowaniu wybranych roślin z pomocą starej techniki (ale ciągle niezwykłej!) tzw. camera obscura. Bogdan będzie miał kilka kamer tego rodzaju zbudowanych przez siebie i udostępni je Wam w ramach naszych zajęć. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w tej edycji warsztatów pozostaje następny termin: 13-14-15.09.2013, najprawdopodobniej także na Słowacji  i z dużym udziałem muzyki.
Zwracam uwagę na etnobotanikę Samów (etnobotanika Laponii) jaką opisałem w najnowszej książce pt. Vaggi Varri. W tundrze Samów. Książka nie ma wielkiego nakładu i jest dostępna w wielu księgarniach, ale najprościej kontaktować się z Wydawcą poprzez www.wydawnictwoalter.pl
Radiofonia została zlikwidowana przez władze krakowskich uczelni,DSC_3732 ale się nie poddaje i wznawia jako niezależne stowrzyszenie działanie w internecie. W najbliższych dniach nagrywamy z Gochą Nieciecką nową audycję „radiobotaniczną” i utrzymamy jak się długo da ten kanał informacji i kontaktu ze słuchaczami.
Na mojej fotografii: widok Korony ze Słowacji i szlaku Lechnica – Havka.