Warsztaty tradycyjnych technik przetwórczych, 23-25.10.2015

ciernioki

Prowadzący Marek Styczyński i Kaja Nowakowska

23. – 25. października 2015

Zapraszamy na jesienne warsztaty przypominające tradycyjne techniki przetwórcze: metody zbierania i przechowywania ziół, owoców i grzybów.

Tematy warsztatu.

Będziemy zajmowali się kilkoma tematami praktycznymi – najważniejsze z nich to:

♦ spacery po zioła, owoce i grzyby w dzikie tereny Zamagurza i Pienin,

♦ praktyczne sposoby przetwarzania owoców i ziół: maceraty, fermentacja octowa, karpackie techniki suszenia i wędzenia (budowa karpackiej suszarnio-wędzarni), tradycyjne metody przechowywania żywności w zimie i lecie (pokaz piwniczki domowej).

Warsztat będzie miał charakter praktyczny: poza przepisami, wskazówkami i opisami  konkretnych rozwiązań technicznych, uczestnicy zabiorą do domów wytworzone wspólnie produkty.

Termin warsztatu. Główne zajęcia będą się odbywały od piątku do niedzieli: zaczynamy w piątek popołudniu 23 października, kończymy 25 – także w godzinach popołudniowych.

Ekipa Biotopu będzie obecna na miejscu od czwartku 22.X do poniedziałku 26.X i zachęcamy zainteresowanych do rozważenia wcześniejszego przyjazdu lub późniejszego wyjazdu (pod warunkiem zachowania głównego czasu warsztatu). Szczególnie wcześniejszy przyjazd pozwoli na poznanie okolicy i zebranie większej ilości darów natury.

Miejsce prowadzenia warsztatu. Zajęcia warsztatowe będą odbywały się w Biotopie Lechnica na terenie słowackiego Zamagurza (www.biotoplechnica.eu), ok. 30 minut pieszego spaceru od kładki pieszej na Dunajcu, łączącej polską wieś Sromowce Niżne i słowacką wieś Czerwony Klasztor. Dojazd: patrz zakładka Kontakt. 

Walutą obowiązującą na Słowacji jest euro, ale w jednym ze sklepów spożywczy w Lechnicy oraz we wszystkich sklepach spożywczych i restauracjach w Czerwonym Klasztorze można płacić złotówkami.

Poza tematami warsztatu w Biotopie Lechnica istnieje możliwość zapoznania się z teorią i praktyką permakultury, inżynierii wernakularnej, etnobiologii, bioregionalizmu i zagadnieniami konserwatorskiej i czynnej ochrony przyrody. Zamagurze, Pieniny i Klasztor Lechnicki jest regionem o starych tradycjach samotniczych praktyk duchowych, zielarstwa, alchemii i botanizowania, do czego nawiązujemy w Biotopie Lechnica i organizowanych stażach, warsztatach i seminariach.

Zakwaterowanie. Noclegi w warunkach wygodnego pensjonatu na terenie słowackiej wsi Lechnica (pokoje, pościel, prysznice i łazienki, kuchnia, sala spotkań, ew. basen i sauna po wcześniejszym uzgodnieniu). Pensjonat znajduje się w odległości 5 minut pieszego spaceru od miejsca warsztatu w Biotopie Lechnica. Śniadania i kolacje z własnych produktów (kuchnia w pensjonacie), obiady w pobliskiej wsi Czerwony Klasztor na własny koszt, ale w jednej porze i całą grupą warsztatową, a w sobotę w Biotopie Lechnica (dla chętnych). W ramach opłaty warsztatowej oferujemy dwa noclegi w pensjonacie, a dodatkowe noclegi kosztują po 15 EURO za noc.

Koszt warsztatu. Opłata za warsztat w wersji podstawowej (23-25.X) to 120 EURO lub równowartość w złotówkach (ok. 490 zł) po aktualnym kursie.

Ostatecznym potwierdzeniem zainteresowania warsztatem jest wpłata bezzwrotnego zadatku w wys. 30 EURO lub równowartości w złotówkach po aktualnym kursie do 19.10.2015.

Wszystkie wpłaty warsztatowe zostaną przeznaczone na remont Biotopu Lechnica i są traktowane jako darowizna na ten cel.

Termin zgłoszenia: zgłoszenia potwierdzone wpłatą zaliczki przyjmujemy do 19.10.2015 Zgłoszenie prosimy kierować mailem na adres:

marek.styczynski@gmail.com

1939462_884411904976643_4537238054436732971_o

Informacje dodatkowe od prowadzących warsztat.

Zapraszając Kaję Nowakowską do poprowadzenia warsztatu w Biotopie Lechnica i przygotowując własną część zajęć miałem pomysł na przypomnienie prostych metod korzystania z dzikich i ogrodowych zasobów pokarmowych. Chodzi także o to, żeby przypomnieć tradycyjne sposoby ich przechowywania, z wyjątkiem popularnych przetworów z mięsa i alkoholi. Można byłoby zatem nazwać nasz warsztat „wegetariańskim”, ale wolę, aby był raczej propozycją dla wszystkich, którzy starają się żyć w zrównoważony sposób i są otwarci na nieznane sobie techniki i rodzaje kuchni. Będzie to zatem początek stałej praktyki w Biotopie Lechnica bez wprowadzania sztywnych reguł i dogmatycznych linii podziału. Tematy, jakie przygotowaliśmy z Kają są dla nas niezwykle interesujące i mamy dla nich wiele entuzjazmu! Entuzjazm będzie ważnym elementem zajęć, bo wolnego czasu będzie bardzo niewiele! Oto co (poza entuzjazmem) przygotowaliśmy:

Tradycyjne sposoby i terminy zbioru ziół, owoców i grzybów oraz ich przetwarzania i przechowywania to fascynujący obszar wiedzy i umiejętności, który przydaje się także obecnie. Tradycyjne suszarnio-wędzarnie budowane na wiele sposobów w Karpatach oraz systemy przechowywania żywności wykorzystujące naturalne zjawiska w postaci mikroklimatu, geotermii, chłodzenia wodą, osłon z żywych kultur itp. to świetna szkoła podstawowych umiejętności inżynierskich i wiedzy o przyrodzie, które przeżywają obecnie drugą młodość ze względu na zainteresowanie niskim zużywaniem energii, niezależnością żywnościową i zrównoważonymi stylami życia, a także rozmaitymi odmianami technik przetrwania (survival). Najważniejsze jest zrozumienie, że wiedza na temat roślin, sposobów ich zbierania i przetwarzania oraz metod przechowywania żywności i leków naturalnych jest pewnego rodzaju całością odnoszącą się do określonego bioregionu i wymaga stałego doskonalenia umiejętności i eksperymentowania.

Tematy zajęć z przetwarzania owoców, ziół i grzybów.

Fermentacja octowa, octy.

Ocet jabłkowy, gruszkowy, tarninowy i inne.

Historia, tradycje, technika wykonania, proces. Co to jest matka octowa i kożuszek fermentacyjny (jak je odróżniać od siebie i pleśni, jak z nimi postępować, zastosowanie i przechowywanie).

Zastosowanie i właściwości kulinarne (napoje, chutneye, itp), kosmetyczne (płukanki, wcierki, toniki) i lecznicze (oxymele, fire cider, okłady, maceraty, właściwości probiotyczne i inne) octów.

Ziołowe maceraty octowe. Technika, zastosowanie, właściwości.

Fermentacja alkoholowa bez otrzymywania alkoholu, oparta na różnych szczepach drożdży ( ale tylko z nazwy bo uzyskujemy napój podobny do kwasu chlebowego)

Kwasy: kwas chlebowy, kminkowy, jałowcowy, buza(z kaszą jaglaną), felisówka (z maślanki).

Fermentacja mlekowa (kiszonki, technika fermentowania serwatką jako starterem, ewentualnie kefir -ziarna kefirowe.) Techniki i właściwości prozdrowotne.

Kiszenie warzyw, owoców itp. kiszone jabłka, gruszki, tarnina? Kiszenie owoców serwatką. Kiszone „twarożki ” z orzechów.

Tzw.”fermentacja ” ziołowych herbat

Ziołowe i owocowe maceraty glicerynowe jako alternatywa dla nalewek alkoholowych.

Sole ziołowe (pokrzywowa, arcydzięglowa, inne)

Wędzenie: wędzona sól, wędzenie herbaty, wędzenie czosnku.

Suszenie, suszenie-wędzenie: owoce, grzyby.

Dodatkowo parę pomysłów do przemyślenia: zbiór sezonowych bezpiecznych surowców zielarskich jak korzeń łopianu, żywokostu, wiesiołka, nasiona pokrzywy plus ich zastosowanie kulinarne, lecznicze, kosmetyczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s