Trzy wiosenne warsztaty za nami!

Bardzo długi ? majowy weekend i tydzień po nim, Biotop Lechnica gościł aż trzy grupy warsztatowe. Od 1-5 maja były to dwie rodziny z dziećmi i młodzieżą, a nasze pokazy, spacery i wyprawy do ciekawych roślin okazały się całkiem udaną propozycją na kilka wspólnych dni spędzonych w znakomitym otoczeniu, czystym powietrzu i rozrywkach poza siecią… Równolegle z Warsztatem, rezydowali u nas zaprzyjaźnieni z nami miłośnicy rozmaitych eskapad, przyrody i autentycznej kultury… ofiarnie i sensownie pracujący nad kilkoma projektami w ogrodzie Biotopu.
10-12 maja w Biotopie pojawili się zawodowcy, znawcy i doskonali propagatorzy kontaktu z dziką przyrodą, roślin, permakultury i alternatywnego stylu życia! Dwie grupy zawodowców to pracownicy, studenci i doktoranci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z Wydziału Ogrodniczego oraz ekipa z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie wspierana przez inicjatywy – Zielony Blok i Krakowskie Ogrody Społeczne.
Specjalny program jaki przygotowałem dotykał dwóch zagadnień: permakultury i etnobotaniki, a jako, że w Biotopie Lechnica, permakultura jest budowana na podstawach złożonych z etnobotaniki, bioregionalizmu oraz zestawu pomocowego jaki nam zostawili panowie Mollison, Fukuoka, Hart, Smith i kilku innych Pionierów, nie mogło się obyć bez porcji teorii i całego stosu książek i czasopism!
Dużą przyjemnością i satysfakcją było otrzymanie Pracy inżynierskiej nt. permakultury. Pewnie jest to jedna z pierwszych prac nt. permakultury, złożona w trybie studiów na kierunku ogrodniczym w Polsce. Jest to zapewne wynik otwartości Profesorów, zainteresowania Studenta… ale i wielu lat, kiedy to pokazywałem permakulturę od wszelkich możliwych stron i wszystkim naprawdę zainteresowanym. Praca ta i dedykacja Autora – „w podziękowaniu za inspirację”, była doskonałym akcentem na to trzecie spotkania Profesorów i Studentów w Biotopie Lechnica, rozpoczętych w 2017 roku!

Warsztaty 10-12 maja, ze względu na charakter zajęć i skład gości były niezwykle intensywne. Sporo prac w Biotopie (sadzenie drzew i krzewów owocowych, mulczowanie, siew interesujących roślin – np. organicznej ciecierzycy z USA – płynnie przechodziło w wycieczki etnobotaniczne poza utartymi szlakami.


Biotopowa „kolekcja roślin wspierających”, cieszyła się dużym zainteresowaniem (na fotografii Rhodiola rosea / różeniec górski w 4. roku uprawy), a obserwacje ogrodowych upraw np. lulecznicy / Scopolia, uzupełnialiśmy oglądaniem bogatych, dzikich stanowisk.


Prace w Biotopie ilustrowały rozmaite fazy budowania permakultury z rozmaitymi problemami, ale i eksperymentami. Na fotografii jedna ze ścieżek przygotowana do eksperymentalnego obsiania oryginalnymi zestawami nasion i wytyczenia szlaku pieszego odpadowym drewnem.

W 6. letniej permakulturze jest wiele napraw i modyfikacji, wszystko dynamicznie się przekształca i ewoluuje bez zatrzymywania zainicjowanych procesów. Nic tak dobrze nie utrwala tej wiedzy jak konkretna praca… A praca w pobliżu pokrzyku / Atropy musi być perfekcyjna… ?


Tym razem nasze miejsce odpoczynku pod żaglem ? ledwo mieściło wszystkich chętnych…
6.lat temu zakładaliśmy grzędy na podkładzie z odpadowego drewna, teraz możemy już pokazać w co takie założenia się przekształcają…


Fascynujące tematy, doświadczenia i niezwykłe rośliny, krajobraz, kontakt z dziką przyrodą poza utartymi traktami, wspólna i sensowna praca wszystkich osób jakie odwiedziły Biotop Lechnica w ostatnich dwóch tygodniach mają jedną i niezwykle ważną cechę wspólną – są spotkaniem ludzi ceniących Naturę, szukających stylu życia w zgodzie z przyrodą i jej prawami, ale też ludzi potrzebujących oparcia, potwierdzenia i podzielenia się inspiracjami, zachwytem i siłą płynącą ze wspólnoty. Wcale nie jest nas mało, nie musimy przegrywać, możemy konsekwentnie i z uporem zmieniać nastawienie, styl życia, nawyki i motywacje niszczące żywe otoczenie. To prawdziwa permakultura!

Na samym początku czerwca będziemy cieszyli się intensywnym warsztatem grupy zielarskiej, na który już nie ma wolnych miejsc, ale…
… przed nami warsztat/spotkanie witające lato – w czerwcu (20-23.06.2019) … jeszcze są miejsca! Kontakt: marek.styczynski@gmail.com
Fotografie: Piotr Siwek, Marek Styczyński