gruszkiczerwone
Jak już pewnie Wiecie z Biuletynu nr 3 Biotopu Lechnica (a jeżeli nie to zapraszam do subskrypcji możliwej od kilku dni!) szykujemy interesujące warsztaty w październiku. Odbędą się one w wersji podstawowej w dniach 23-25.X.2015, ale jesteśmy otwarci na małe korekty w sensie poszerzenia pobytu o jeden lub dwa dni. Główne tematy tych praktycznych, prawdziwych warsztatów to: 1/ techniki zbierania dzikich owców i ziół (a pewnie i grzybów) w rewelacyjnych miejscach Zamagurza z widokami na Pieniny i Tatry, 2/ mniej znane techniki przetwórstwa w postaci fermentacji bez otrzymywania alkoholu (octy itp.), tradycyjne przetwórstwo i przechowywanie w postaci budowy suszarnio-wędzarni owoców i remontu istniejącej piwniczki pod domem. Alchemia octowa to domena znakomitej i znanej wielu naszym warsztatowiczom i przyjaciołom osoby – to Kaja Nowakowska, która przyjedzie do Biotopu z Warszawy, ja poprowadzę pozostałe tematy. Bardzo to ciekawe tematy i wiele się nauczymy, a jak myślę, po kilka słoików i torebeczek pojedzie z Wami do domów… 🙂 , a część tylko zasili naszą piwniczkę, która będzie służyła wielu odwiedzającym.
Co do suszenia czy raczej suszenia przez wędzenie 🙂 to jest też aktualna i interesująca sprawa z Małopolski i polecam uwadze dość dobry opis! Chodzi o suske sechlońską Brzmi to bardzo „egzotycznie”, ale pochodzi z niskiego przedpola Karpat. Zbieram informacje na temat podobnych tradycji stosowanych w Pieninach i na Zamagurzu (część w postaci suszenia na tarninowych „cierniokach” opisywałem w zimie) i pewnie nasza suszarnia będzie dość oryginalną konstrukcją…
Zapisy na warsztat już rozpoczęte i piszcie w tej sprawie bezpośrednio na mój adres: marek.styczyński@gmail.com Wszystkie Wasze wpisowe zostaną w Biotopie, bo ten projekt pochłania nas w całości, a jest jeszcze wiele do zrobienia. Ze względu na bardzo praktyczny i roboczy charakter warsztatu grupa nie może być wielka więc zainteresowanych zachęcam do nie odkładania zgłoszenia na „później” … 🙂