1939462_884411904976643_4537238054436732971_oCzerwiec był dla nas bardzo, ale to bardzo pracowitym miesiącem – jeśli w maju myśleliśmy, że już więcej nie może dziać się wokół Biotopu, to w czerwcu musieliśmy zweryfikować to przekonanie 🙂 Dotarły wreszcie – po dłuższym czasie oczekiwania – zebrane pieniądze i od razu przystąpiliśmy do prac. W Biotopie będzie więc wreszcie łazienka dla gości (i to już za dwa tygodnie), a stolarz wziął wymiary okien w drevenicy. Borykamy się z koniecznością skoszenia łąki – częściowo musimy to zrobić mechanicznie, ale sprawa wymaga ostrożności, bo na łące czają się chruściele, przepiórki, żmija, ropuchy i reszta życia, o którym nie wiemy. Od lipca ruszamy z innymi pracami remontowymi we wnętrzach domu gościnnego i drevenicy. Krotko mówiąc – pracy dla wolontariuszy nie zabraknie.

Bardzo miło nam także donieść, że od jutra będziemy gościć uczestników seminarium wyjazdowego Bio::Flow – będzie to podsumowanie projektu, który realizowaliśmy w Galerii Sztuki Wspołczesnej Bunkier Sztuki w 2014 roku. Cykl spotkań warsztatowych został podsumowany w wydawnictwie „Bio::Flow. Poradnik miejskiego ogrodnika” (w otwartym dostępie). Współorganizatorem seminarium wyjazdowego jest także Pracownia Edukacji Żywej z Mikołowa, która specjalizuje się w psychologii rozwojowej oraz pedagogice w naturze i bliskiej naturze. Bardziej jednak liczymy na nowe otwarcie i kto wie, może jakieś kolejne początki? W każdym razie jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie znakomici goście, artyści i animatorzy kultury z Polski i Słowacji. Ogromnie cieszy nas udział Eli Jabłońskiej, m.in. inicjatorki projektu Nieużytki Sztuki, z którym współpracujemy (i któremu kibicujemy) zresztą już od jakiegoś czasu – cieszymy się także na spotkanie ze starymi znajomymi: Peterem Hapčo i Markiem Adamovem z absolutnie niepowtarzalnej Stanicy w Żylinie: stworzyli ten ośrodek od zera i prowadzą działalność z rozmachem, który naprawdę robi wrażenie. Ich ośrodek to prawdziwa czołówka działań kulturalnych nie tylko na Słowacji, ale na skalę europejską (i nie jest to przesada). I wreszcie radość płynąca z możliwości spotkania lokalnych aktywistów z Zamagurza – a w tym przypadku „lokalne” nie znaczy wcale „prowincjonalne”, wręcz przeciwnie. Lukaš Marhefka ze Spišskej Stárej Vsi opowie o realizowanych wraz z przyjaciółmi projektach: czasopiśmie Zamagurske Noviny (którego jesteśmy fanami, jak zauważyliście, od dawna) oraz odnoszącym sukcesy teatrze Ramagu. Miroslava Movsisyan Polanska przedstawi projekty realizowane w Starej L’ubovňi – zarówno w ramach Centrum Volneho Času, gdzie pracuje, jak i inicjatywy obywatelskie z tego miasta. Historia naszej współpracy z Mirką – podobnie jak z Markiem i Peterem – sięga bardzo daleko wstecz – jeszcze w 2002 roku organizowaliśmy warsztaty parzenia herbaty w naszej ówczesnej sądeckiej Galerii Stary Dom. Bardzo ucieszyło nas także, że o co nieco o wsi zgodził się opowiedzieć Pan Starosta, Jozef Musala.

Chcemy wspólnie z wszystkimi uczestnikami zastanawiać się nie tylko nad relacjami sztuki i natury, ale także nad tym, co znaczy i czym jest aktywność kulturalna w konkretnych społecznościach,  w których żyjemy.

Prócz tego – blok zajęć warsztatowych Pracowni Edukacji Żywej (dr Maja Głowacka i dr Bogdan Ogrodnik), wycieczki etnobotaniczne po obu stronach granicy, uprawa fotografii organicznej pod wodzą nieocenionego Bogdana Kiwaka i wszystko to, co urodzi się ze wspólnych pomysłów.

Grupa warsztatowa jest już zamknięta, ale mamy nadzieję, że jest to raczej nowe otwarcie, a raczej wiele nowych otwarć 🙂