Rośliny Nocy Letniego Przesilenia – dwie celebracje!
W czerwcu 2014 roku celebrowaliśmy z grupą warsztatową Slnovrat czyli Noc Letniego Przesilenia. Opis programu i relacje z tych warsztatów znajdziecie na tym samym blogu i tegoroczne spotkanie w moim zamyśle ma stanowić drugą, dopełniającą część. Warsztat i sama celebracja odbywać się będzie w ośrodku Pod Skałą we wsi Brutovce w Górach Lewockich. Bardzo interesujące pasmo górskie sąsiaduje z gniazdem górskim Branisko i Lubowlańską Wierchowiną, ale w 2014 roku mieliśmy też bardzo udaną wyprawę w rejon Spiskiego Hradu i rezerwatu geologicznego Siva Brada. Wioska Brutovce leży na wysokości ponad 900 m n.p.m. i jest znakomitym miejscem dla studiowania etnobotanicznych aspektów pasterstwa, ale też dzikich miejsc Karpat. Gospodarzem i współprowadzącym zajęcia będzie jak zwykle Michał Smetanka – doktor muzykologii, etnomuzykolog, budowniczy instrumentów, muzyk i pasterz w jednej osobie, a wymieniłem jedynie kilka z aktywności Michała! Do celebracji Slnovratu podchodzimy poważnie i poza poszukiwaniem roślin ważnych dla tego święta, przygotowujemy właściwe ryty związane z ogniem i dźwiękiem. W roku 2014 zbudowaliśmy wielką kukłę, spaloną w wielkim ognisku, puszczaliśmy płonące koło z solidnej góry, wzmagaliśmy się z zapalaniem świętego ognia i tylko pozornie łatwymi melodiami i technikami głosowymi archaicznej muzyki karpackiej. Jeżeli chcecie sprawdzić dokładnie, co robiliśmy w 2014 roku w Brutovcach to polecam relację z warsztatu autorstwa Andrzeja Chlebickiego – poprzez jeden z wpisów na etnobotanicznie.pl
Tegoroczna Noc, rozumiana jako zjawisko astronomiczne, nie dostosowała się do wygody i stylu naszego życia… 🙂 i przypada z niedzieli na poniedziałek! Wychodząc z założenia, że warsztat jest czymś innym niż sama celebracja, a celebracja jest aktem symbolicznym i zależy od naszego zaangażowania… a obowiązki mamy wszyscy (stety/niestety), proponujemy aby warsztat w swej podstawowej wersji odbył się w weekend od piątku do niedzieli czyli w dniach: 19-20-21 czerwca 2015 roku – nasz warsztatowy Slnovrat organizujemy w nocy z soboty na niedzielę! Jest jednocześnie możliwość celebracji astronomicznego wejścia w lato w mniejszej grupie chętnych i dysponujących czasem z 21 na 22 czerwca. Zatem: spotykamy się w Brutowcach w piątek 19 czerwca i pracujemy nad znalezieniem i wykorzystaniem zestawu roślin ważnych dla tego rytuału, a Noc w czasie warsztatu odbędzie się wcześniej tj. z soboty na niedzielę z możliwością osobistej celebracji dzień/noc później.
Nie muszę chyba przypominać, że Slnovrat jest ważnym świętem w cyklu rocznym, a zestaw roślin jaki mu towarzyszy, jest dla etnobotaniki regionalnej cennym materiałem do badań. Po zeszłorocznych doświadczeniach widać, że lista roślin magicznych związana z tym rytuałem nie jest stała i raczej istnieje/istniało kilka różnych zestawów roślin rytualnych charakterystycznych dla różnych regionów Europy. Tak czy siak, istnieje kanon roślin towarzyszących rytuałom początku lata i ten poznamy podczas warsztatu.
Zgłoszenia na warsztat od chętnych z Polski przyjmuję na maila: marek.styczynski@gmail.com w imieniu głównego organizatora Michala Smetanki. Jak zwykle zapowiada się wiele spacerów, dobra kuchnia, dużo muzyki tradycyjnej i poznawanie instrumentów pasterskich oraz praktyka wspólnego śpiewania archaicznych tematów z Karpat. Warsztat poprowadzą: Michał Smetanka, Anna Nacher i Marek Styczyński. Jak zwykle na naszych warsztatach odwiedzą nas interesujący goście! Mamy jeszcze wolne miejsca i zachęcam do uczestniczenia, bo następna taka okazja będzie dopiero za rok! Cieszymy się, że kilka osób wpisało celebrację Slnvratu w Karpatach do swojego stałego kalendarza wyjazdów i z pewnością będą bardzo pomocni w budowaniu tego istotnego i kryjącego wiele tajemnic obrzędu.