dziursekator
Czekamy na odrodzenie światła, które przypada w naszej strefie na połowę grudnia (13-15 grudnia), ale zwyczajowo osiąga swe apogeum – we współczesnej kulturze popularnej naszej części Europy – od 20 do 26 grudnia. Czas ten (20-23 grudnia), dobrze obrazuje skandynawska nazwa święta Zimowego Przesilenie: Yule – koło. Czas bezpośrednio przed ZP, jest jak zatrzymanie koła, które zostanie wprawione w ruch kolejnym odrodzeniem światła.  Carole Guyett, znakomita znawczyni roślin i duchowości związanej z roślinami, opisuje ten czas w ten sposób: Zimowe Przesilenie to czas gdy Natura wstrzymuje oddech na moment, który poprzedza wejście w nowy cykl (roczny). Dlatego, w naszej strefie, tak ważne jest palenie otwartego ognia, świec i ceremonialne spalanie ziół i okadzanie. W ten sposób „pomagamy” Naturze wejść w nowy cykl. Z tego samego powodu, ważne są także zimozielone drzewa i krzewy jako swego rodzaju życzeniowa zapowiedź i zapewnienie nadejścia nowego cyklu życiowego. Jodła, bluszcz, ostrokrzewy, jabłoń (jabłka), jesion, osika, brzoza, tarnina, bez, leszczyna, jałowiec, dąb, sosna, a także jemioła są pomocne w celebracji tego bardzo ważnego, ale i trudnego czasu. Jednak główną rośliną Zimowego Przesilenia jest ziele dziurawca (Hypericum sp.). Dlatego warto pamiętać o jego zebraniu, suszeniu i przechowywaniu do czasu gdy Koło na chwilę się zatrzyma. W moim odczuciu, okres Zimowego Przesilenia jest najważniejszym, najtrudniejszym, ale i przynoszącym ulgę i nadzieję świątecznym czasem w cyklu rocznym. Letnie Przesilenie, wydaje się przy Czasie Gdy Koło Nieruchomieje aby Rozpocząć Nowy Cykl Życia, celebracją opartą o nieporozumienie. To od niego bowiem, zaczyna ubywać światła dzień za dniem…aniadziurawiec
Okres Zimowego Przesilenia – jeśli tylko można – należy celebrować z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi i nie dziwi mnie współczesny pęd ku pięknie oświetlonym, ludnym, pachnącym i ciepłym hipermarketom… jakkolwiek wydaje się to czasem smutne. Ważna jest praca z własnymi emocjami w kierunku integracji czy jak się określa w starych tradycjach celtyckich „bycia kompletnym, zintegrowanym”.
12 grudnia tj. poniedziałek zapraszam na dodatkowe spotkanie w księgarni/kawiarni Bonobo przy Małym Rynku w Krakowie (jak zwykle od 19-tej). Tematem spotkania będzie celebrowanie Zimowego Przesilenia w różnych tradycjach, ale także zrobimy kilka celebracji razem. Nie wiem czy to jasne, ale samo zebranie się w pozytywnym miejscu i zaplanowanie własnych praktyk roślinnych jest już dobrym, pierwszym krokiem na roślinnej ścieżce. Uzupełnię także temat zapowiadany już na ostatnie spotkanie, ale z rozmaitych powodów nie zrealizowany czyli – ASHWAGANDHA w Ayurwedzie i ogrodzie Biotopu Lechnica… 🙂 Podzielimy się z Wami nową ofertą naszej ulubionej Firmy BAKRA… sami zobaczcie jakie piękne nowości oferuje wysyłkowo:
bakrayoga
Podczas spotkania w Bonobo porozmawiamy także o terminach i tematach warsztatów w Biotopie Lechnica w 2017 roku. Na samym początku stycznia opublikuję daty i tematy zaplanowanych na 2017 rok warsztatów w Biotopie, bądźcie czujni! 🙂
Pamiętajcie o zaplanowaniu swoich zakupów interesujących roślin na wiosnę (bo teraz warto zrobić pauzę), a zobaczcie sami jaka jest oferta Ethno-Garden, polecana i demonstrowana w postaci rarytasowych sadzonek ! podczas ostatnich spotkań w Bonobo.
Dla kilku osób zglaszających chęć… mam dobrą wiadomość: będę miał w Bonobo kilka dodrukowanych przez Wydawcę (bardzo dobry i kompletny wydruk cyfrowy) Zielników Podróżnych… czas prezentów się zbliża… wiem, wiem! 🙂
2016 rok zakończymy (umownie) na Sopatowcu w Beskidzie Sądeckim, gdzie nasze zajęcia (tzn. Ani Nacher – warsztat głosowy, ja – etnobotaniczne spacery po rośliny wspomagające) towarzyszyć będą głównym zajęciom Krakowskiej Szkoły Jogi.
Na koniec dzisiejszego wpisu z wielką radością zapowiem owoc naszych działań studyjnych czyli materiał nagrany i zaplanowany do wydania na początku stycznia 2017 roku! To bardzo osobiste, organicznie związane z Biotopem Lechnica, trzy tematy opracowane w formie specyficznych opowiadań (spoken word), którym towarzyszy muzyka. Płyta nosi tytuł Throbbing Plants. Od 10 stycznia będzie ją już można zamawiać, a nie będzie jej zbyt wiele. Jest dla koneserów i zainteresowanych nowym podejściem do roślin. Obiecujemy zaprezentować fragmenty tej sesji w Sopatowcu, a może też 12-tego grudnia w Bonobo?!
throbbingcover
throbbingbackcover
Więcej o nagraniach i płycie będzie wkrótce na stronie domowej Karpat Magicznych!
Zapraszam Was serdecznie!