Projekt DREVENICA
dla darczyńców i wolontariuszy!
Drevenica to miejscowa nazwa tradycyjnego, drewnianego domu (znanego także jako modrina, spisska drevenica), którego najbardziej charakterystyczną cechą jest uszczelniające wypełnienie między belkami w kolorze niebieskim. Wypełnienie to robiono na bazie gipsu i różnych materiałów organicznych, a także barwnika nazywanego ultramaryną.
Taki właśnie dom o wymiarach roboczych 12 x 6 m remontujemy od 2014 roku z przeznaczeniem na funkcje społeczne (pracownia, dydaktyka, seminaria, muzeum).
Dotąd udało się przebudować dach i zmienić poszycie z eternitowego na dobrej jakości blachę, wymienić wszystkie okna na większe (drewniane), a także wprawić nowe okna na strychu budynku, gdzie planujemy stałą ekspozycję na temat etnobotaniki Karpat. Wykonaliśmy także drewniane, zdobione motywami zaczerpniętymi z słowackiej ikonografii, podpory pod wysuniętą nad wejście część dachu.
Wiosną 2023 roku ufundowaliśmy Fundację Biotop Lechnica o charakterze non – profit w celu realizacji projektów dotyczących m. innymi stworzenia Terenowego Laboratorium Biotopu Lechnica na słowackim Zamagurzu w oparciu o naszą drevenicę.
Przyjazd i praca (mile widziane podanie umiejętności, zainteresowań, bądź wybór pracy z niżej podanej listy) jest możliwa pomiędzy 1. lipca a 30. września, po uprzednim uzgodnieniu czasu i warunków pobytu.
Preferujemy osoby zainteresowane permakulturą, etnobotaniką, edukacją środowiskową i sztuką, które chcą przyjechać na minimum tydzień.
W naszym domu gościnnym mogą przebywać 2-3 osoby, a w remontowanej drevenicy także 2-3 osoby (w bardziej surowych warunkach). Na terenie gospodarstwa nie przewidujemy jednak pobytu jednorazowo więcej niż 4-5 osób.
Teren Biotopu Lechnica jest strefą wegetariańską (wegańską) bez papierosów, alkoholu i narkotyków. Zapewniamy narzędzia, materiały i instruktaż. Goście uczestniczą w pracach na własne ryzyko i powinni sami zadbać o bezpieczeństwo.
Fundacja nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki.
W dostępnym dla zainteresowanych terminie w Biotopie przebywa nasza kotka Dharma i nie jest możliwe (niestety) swobodne bieganie psów.
Osoby zakwalifikowane do Projektu Drevenica będą mogły nocować w domu gościnnym, korzystać z kuchni, łazienki, biblioteki, uczestniczyć w pokazach, warsztatach i szkoleniach bezpłatnie, przewidujemy także spacery i wycieczki na terenie Zamagurza.
Na rok 2024 zgłoszenia przyjmujemy od 15 kwietnia. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Wykaz prac w ramach Projektu Drevenica na 2024 rok:
Dla tych zainteresowanych, którzy chcą poznać Biotop Lechnica i czynnie przyczynić się do remontu drevenicy, podajemy orientacyjny wykaz pilnych prac, jakie musimy wykonać w pierwszej kolejności:
- obróbka wprawionych okien (wewnątrz i na zewnątrz)
- czyszczenie belek konstrukcyjnych i olejowanie, uzupełnienie ubytków uszczelnień między belkami z malowaniem na kolor niebieski (jedna belka ma ok. 10 m długości i jest gruba na około 30 cm, podstawowy moduł tej pracy obejmuje dwie belki z jednym wypełnieniem, co zabierze minimum dwa dni). Ogółem jest 23 belek o długości 10 m i 20 belek o długości 5 m (w rzeczywistości są krótsze, gdyż przedzielone są drzwiami wejściowymi oraz oknem),
- czyszczenie podłóg oraz szlifowanie i olejowanie drewnianej podłogi w największym
pomieszczeniu domu - kamienna posadzka przed wejściem do domu (wymiar 6 x 1,5 m),
- odwodnienie od strony południowej, które ma być jednocześnie ścieżką (11 x 0,6 m),
- wykonanie podłogi drewnianej w przedsionku domu (3 x 1,5 m),
- sprzątanie strychu i uporządkowanie wejścia na strych (montaż drewnianych
schodów-drabiny, klapy itp.), - uszczelnienie strychu wzdłuż linii styku dachu z konstrukcją ścian (około 30 mb),
- uzupełnienie ubytków i malowanie ścian i sufitów (parter),
- zmiana zamka w drzwiach,
Niżej podajemy konta bankowe dla chcących wesprzeć darowizną nasze przedsięwzięcie. Wszystkie środki jakie zbierzemy w formie darowizny muszą być spożytkowane na cele statutowe Fundacji. Nie zatrudniamy pracowników i nie prowadzimy działalności nastawionej na zysk – zebrane środki wykorzystamy na zakup materiałów do remontu drevenicy.
Zapraszam!
Marek Styczyński (prowadzący projekt)
Fundacja Biotop Lechnica
KRS 0001043379
Kontakt: Anna Nacher – anna.nacher@ceti.pl
Marek Styczyński – marek.styczynski@gmail.com
Numery kont:
14160014621730371520000001 (wpłaty w złotówkach)
30160014621730371520000004 (wpłaty w EUR)
03160014621730371520000005 (wpłaty w USD)