
Projekt DREVENICA
dla darczyńców i wolontariuszy!
Drevenica to miejscowa nazwa tradycyjnego, drewnianego domu (znanego także jako modrina, spisska drevenica), którego najbardziej charakterystyczną cechą jest uszczelniające wypełnienie między belkami w kolorze niebieskim. Wypełnienie to robiono na bazie gipsu i różnych materiałów organicznych, a także barwnika nazywanego ultramaryną.
Taki właśnie dom o wymiarach roboczych 12 x 6 m remontujemy od 2014 roku z przeznaczeniem na funkcje społeczne (pracownia, dydaktyka, seminaria, muzeum).
Dotąd udało się przebudować dach i zmienić poszycie z eternitowego na dobrej jakości blachę, wymienić wszystkie okna na większe (drewniane), a także wprawić nowe okna na strychu budynku, gdzie planujemy stałą ekspozycję na temat etnobotaniki Karpat. Wykonaliśmy także drewniane, zdobione motywami zaczerpniętymi z słowackiej ikonografii, podpory pod wysuniętą nad wejście część dachu.
Wiosną 2023 roku ufundowaliśmy Fundację Biotop Lechnica o charakterze non – profit w celu realizacji projektów dotyczących m. innymi stworzenia Terenowego Laboratorium Biotopu Lechnica na słowackim Zamagurzu w oparciu o naszą drevenicę.

Podstawy i ramowe zasady uczestniczenia w wakacyjnym Programie Wolontariackim „Drevenica” Fundacji Biotop Lechnica w roku 2025
Podstawy:
Program został zaproponowany dla tych, którzy chcą poznać i stosować zasady permakultury, podstawy bioregionalizmu, a także doskonalić własne związki z Naturą i poznać modele samostanowienia. Propozycja obejmuje także poszukiwanie form uczenia się łączących teorię i praktykę, pracę dla przyszłości i rozpoznanie sytuacji środowiskowej. Program odbywa się od 30 czerwca do 4 września 2025 roku.
Głównym elementem i celem programu ma być stopniowe, wspólne uruchamianie zabytkowego budynku drewnianego (drevenicy) jako miejsca o znaczeniu społecznym, przeznaczonym na wydarzenia, pracownię etnobotaniczną oraz towarzyszącą mu bibliotekę z czytelnią.
Program jest przeznaczony dla osób, które:
- uczestniczą w Programie przez minimum 6 dni;
- są pełnoletnie (ukończyły 18 rok życia) i biorą pełną odpowiedzialność za siebie;
- akceptują proste formy zakwaterowania, jakimi dysponuje Fundacja BL (konieczność przywiezienia własnego śpiwora, nocleg na wygodnym materacu w odrębnej przestrzeni lub przestrzeni dzielonej z inną osobą uczestniczącą, na miejscu jest łazienka z ciepłą wodą i prysznicem oraz pralka);
- akceptują różnorodność osób uczestniczących w Programie i zrezygnują z agitacji politycznej (za agitację polityczną uznajemy rozmowy z wymienianiem nazw konkretnych partii politycznych);
- akceptują powstrzymanie się na czas stażu od stosowania używek, alkoholu i zachowań szkodliwych dla otoczenia (ludzkiego i nie-ludzkiego);
- akceptują zasady Biotopu Lechnica i organizacji stażu (patrz poniżej).
Fundacja Biotop Lechnica nie pobiera opłat za uczestniczenie w Programie, niczego nie sprzedaje i niczego nie kupuje od osób uczestniczących w Programie.
Osoby uczestniczące w Programie uzgadniają drogą mailową (marek.styczynski@gmail.com) terminy i czas uczestnictwa, akceptują także fakt, że jednorazowo w Biotopie Lechnica może być zakwaterowanych jedynie 3-5 osób. Na terenie Biotopu Lechnica nie jest możliwe rozbijanie namiotów i inne formy obozowania.
Fundacja Biotop Lechnica może wydać zaświadczenie pobytu w Programie, a także certyfikat poświadczający odbycie stażu dotyczącego trwałego ogrodnictwa na podstawach klasycznej permakultury. Może także potwierdzić odbycie praktyk studenckich i zawodowych, ale podlega to uprzedniemu uzgodnieniu z wyprzedzeniem co najmniej 2 miesięcy.
Zgłoszenie chęci uczestniczenia w Programie powinno być przemyślane i składane w sposób odpowiedzialny. Mail zgłoszeniowy powinien zawierać następujące informacje: informacje kontaktowe osoby zgłaszającej (i członków zespołu, jeśli zgłasza się zespół złożony z więcej niż jednej osoby), wiek, zainteresowania z obszaru działania Fundacji Biotop Lechnica, proponowane terminy (dobrze jest podać ew. drugi termin alternatywny).
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 maja 2025 roku.
Zasady stworzone dla komfortu osób uczestniczących w Programie:
Osoba uczestnicząca chce twórczo uczestniczyć w Programie i akceptuje poniższe zasady:
1. Dzień rozpoczyna się od krótkiej odprawy dotyczącej bieżących prac i planów wycieczkowych o godzinie 9.00, a kończy o godzinie 20.00 podsumowaniem dnia;
2. Przez „dzień uczestnictwa w Programie” rozumiemy około 5 godzin pracy w ramach aktywności wybranych z zaproponowanych potrzeb i możliwości Biotopu Lechnica albo uczestniczenie w wycieczce / spacerze w celu poznania bioregionu (Pieniny, Spisz, Zamagurze), plus czas na posiłki i odpoczynek indywidualny. W lipcu i sierpniu w godzinach południowych może występować upał (temperatura 30 – 35C) – w takich sytuacjach pracujemy do godziny 12.00 oraz po 16.00.
3. Osoba uczestnicząca dba o wspólne przestrzenie (kuchnia i łazienka w pokoju gościnnym), utrzymuje w nich porządek i robi niezbędne zaopatrzenie w uzgodnieniu z pozostałymi osobami uczestniczącymi i Fundacją Biotop Lechnica.
4. Po wykonanej pracy osoby uczestniczące porządkują miejsce pracy i zwracają narzędzia na właściwe im miejsce.
5. Miejscem czytania i studiowania książek z biblioteki Biotopu Lechnica jest wyłącznie czytelnia i teren Biotopu, a książki są zwracanie na ich miejsce na wyznaczonych półkach.
6. Osoba uczestnicząca posiada własne ubranie i obuwie robocze, oraz śpiwór i środki higieny osobistej, a także obuwie turystyczne, plecak itp. przydatne w wycieczkach i spacerach górskich.
7. Osoba uczestnicząca akceptuje powstrzymanie się na czas stażu od stosowania używek, alkoholu i zachowań szkodliwych dla otoczenia (ludzkiego i nie-ludzkiego);
8. Osoby uczestniczące w Programie powinny być ubezpieczone, rekomendowane jest posiadanie ważnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Fundacja Biotop Lechnica nie ponosi odpowiedzialności za uszczerbki na zdrowiu powstałe w wyniku aktywności podczas stażu.
Niżej podajemy konta bankowe dla chcących wesprzeć darowizną nasze przedsięwzięcie. Wszystkie środki jakie zbierzemy w formie darowizny muszą być spożytkowane na cele statutowe Fundacji. Nie zatrudniamy pracowników i nie prowadzimy działalności nastawionej na zysk – zebrane środki wykorzystamy na zakup materiałów do remontu drevenicy.
Zapraszam!
Marek Styczyński (prowadzący projekt)
Fundacja Biotop Lechnica
KRS 0001043379
Kontakt: Anna Nacher – anna.nacher@ceti.pl
Marek Styczyński – marek.styczynski@gmail.com
Numery kont:
14160014621730371520000001 (wpłaty w złotówkach)
30160014621730371520000004 (wpłaty w EUR)
03160014621730371520000005 (wpłaty w USD)