PROGRAM warsztatów w Górach Lewockich 13-14-15.09.2013
Podaję ramowy program warsztatów w Górach Lewockich na Słowacji, które poprowadzę wspólnie z Michalem Smetanką. Tym razem będzie etnobotanika nakierowana na konkretne przykłady z kultury pasterskiej, a głównie na instrumenty muzyczne, rytuały, otoczenie domów i medycynę naturalną. Oczywiście będzie też sporo muzyki, śpiewania i pokaz/warsztat dotyczący symboliki roślinnej w zdobnictwie tradycyjnym. W warsztacie pomogą nam Anna Nacher, Lenka Smetankova i Paweł Graja, ale to już wyjaśni się na miejscu.
13.09.2013 /piątek/ – godzina 17.00: wyjazd grupy z Piwnicznej (spotykamy się w Rynku przy zabytkowej studni). Będę w Piwnicznej na godzinę przed wyjazdem i czekam na ławeczce w pobliżu studni. W Piwniecznej jest kantor wymiany walut, spacerowy rejon nad Popradem, kawiarnie i restauracje, dom towarowy itd. Do Piwnicznej można się dostać pociągiem, ale lepiej autobusem lub busem i np. z Krakowa jest wygodna linia Szwagropol (odjazd z RDA: 8.55 i 10.40 wg. aktualnego rozkładu jazdy, dla pewności proszę sprawdzić!), która dowiezie Was bezpośrednio do Piwnicznej (czas przejazdu ok. 3 godziny), a z Nowego Sącza są dość liczne busy: kierunek Muszyna, Kosarzyska, Łomnica. Pojedziemy wynajętym busem, który nas także odwiezie w niedzielę 15.09.2013r. Koszt busa jest ustalony za kilometry i dlatego ważne jest aby wszyscy potwierdzili swój przyjazd do Piwnicznej. Koszt przejazdu (przy całej aktualnie zgłoszonej grupie) nie powinien przekroczyć kosztu biletów autobusowych na trasie Kraków – Brutovce (wyliczenie orientacyjne niżej). Przypominam, że koszt przejazdu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie!
Warsztat rozpoczniemy około 19.00 w Brutovcach pod Skałą: zakwaterowanie, spacer po wsi i prezentacja Muzeum instrumentów tradycyjnych oraz warsztatu Michala (tam powstają te wszystkie wspaniałe pistialy, fujary, gajdice, koncovki…), prezentacja pt. Etnobotaniczne aspekty muzyki tradycyjnej oraz wprowadzenie do pokazu pt. roślinna symbolika w zdobnictwie tradycyjnym … zjemy też kolację… 🙂
14.09.2013 /sobota/ – śniadanie, wycieczka etnobotaniczna w Góry Lewockie (wejdziemy na łąki pod szczytem Strehorna Hora 949,3 m n.p.m. oraz na szczyt Spisska 1058,5 m n.p.m.), a także odwiedzimy bardzo stare pasterskie miejsce – grupę szałasów na siano gdzie gospodarowali jeszcze Wołosi. Będzie: zbieranie ziół, omówienie tradycyjnej pasterskiej gospodarki: pastwiska, hale, łąki i las użytkowany… pokaz roślin służących do budowy instrumentów muzycznych… powrót na obiad i chwilę odpoczynku 🙂 a dalej: karpacka muzyka rytualna i rośliny obrzędowe, pokaz i warsztat przy ogniu, pokaz zdobnictwa wykorzystującego tradycyjne elementy ikonograficzne wykorzystujące rośliny i zwierzęta, kolacja w trakcie…
15.09.2013 /niedziela/ – śniadanie i spacer etnobotaniczny do wsi Podproc (widok na Spisski Hrad !), rośliny użytkowe, zajmiemy się też muzyką instrumentalną i zawołaniami / śpiewem w plenerze. Zakończenie warsztatu około godziny 13.30 w Brutovcach pod Skałą. Powrotny wyjazd busem do Piwnicznej (lub Nowego Sącza jeżeli tak zdecydujemy) planujemy na 14.00.
Ubiór turystyczny (to już nie będzie lato w górach… więc trochę ciepłych rzeczy się przyda na wieczór!), dobre buty, latarka, śpiwór i trochę euro na zakupy w miejscowym sklepie (można kupić w Piwnicznej) bardzo się przydadzą! Śpimy w warunkach domowych (nie w pensjonacie i nie w domkach turystycznych) więc śpiwór, kosmetyczka i ręcznik są konieczne. W Brutovcach powstaje powoli artystyczny ośrodek i nasz warsztat będzie kolejnym jaki w nim organizujemy – mamy nadzieję, że się Wam spodoba i będzie to początek naszej regularnej współpracy.
Koszt całości warsztatu (dwa noclegi/, wyżywienie /w sumie dwa pełne dni/, zajęcia prowadzone przez dwóch, a czasem czterech autorów) to 400 zł – suma ta nie obejmuje kosztów podróży, które zależą od tego jak liczna będzie grupa. Szacujemy te koszty (dojazdu i wyjazdu razem) na około 20-30 euro, o ile grupa będzie liczyła minimum 10 osób, a jest taka obecnie. Na zakupy w sklepie (słodycze, piwo, woda mineralna?) wystarczy mieć ok. 10 euro. Wszyscy biorący udział w poprzednich warsztatach mają zniżki 10 procent, będą też zniżki specjalne dla stałych warsztatowiczów. Cały warsztat organizujemy bez wsparcia i koszty nie da się już mocniej obniżyć. Będzie konieczna wpłata zadatku (zadatek nie podlega zwrotowi w odróżnieniu od zaliczki) do 7 września 2013 r. i ta wpłata stanie się ostatecznym potwierdzeniem udziału w warsztacie, a nas zobowiąże do jego przeprowadzenia. Jest już sporo zgłoszeń więc namawiam do zastanowienia się i konkretnej decyzji… i zapraszam! Zgłoszenia proszę wysyłać pod adres mailowy: marek.styczynski@gmail.com
Prowadzący warsztat nie biorą na siebie obowiązków przewodników turystycznych, ewentualne ubezpieczenie jest prywatną sprawą uczestnika warsztatu, korzystamy z prywatnej gościny, a opłaty nie mają charakteru komercyjnego. Tematyka warsztatu jest oparta o autorskie opracowania muzyczne, publikacje i książki prowadzących zajęcia.
Na mapce znajdziecie Brutovce i Lewoczę i kilka miejscowości po polskiej stronie granicy, które dadzą Wam pojęcie gdzie się wybieramy!? Znajdziecie też Czerwony Klasztor, który był miejscem warsztatu czerwcowego.UWAGA!
Naszym działaniom w Górach Lewockich będzie od teraz patronował Samuel Genersich (1768 – 1844), lekarz i botanik, który przez 45 lat mieszkał w Lewoczy i botanizował w jej okolicach ale także w Tatrach. Genersich zestawił pierwsze listy spiskiej i tarzańskiej flory według systemu Linneusza. Przypominam, że główne dzieło Karola Linneusza ukazało się w pełnej wersji około roku 1799, a więc było za czasów Genersicha nowinką naukową. Samuel Genersich przyjaźnił się z profesorem botaniki z Uniwersytetu Uppsala Goranem Wahlenbergiem, oprowadzał go po Tatrach i okolicach Lewoczy. Oprowadzał tak dobrze, że pan profesor z Uppsali napisał po powrocie do domu dzieło Flora Centralnych Karpat w języku lacińskim. Wiele kart zielnikowych Genersicha trafiło do zbiorów i dokumentacji jaką pozostawił Pal Kitajbel i są przechowywane w Budapeszcie… Więcej o Samuelu Genersichu podczas warsztatów w Brutovcach… 🙂
Na fotografiach z naszej trasy warsztatowej: droga z Brutovców w stronę szczytu Spisska oraz piękne okazy ostrożenia głowacza, który wpisany jest do Czerwonej księgi roślin Karpat! Zobaczymy go we wrześniu w szacie jesiennej…