Mandragora Trip, Sicily 2017
Jednym z dwóch głównych celów etnobotanicznych, naszego wypadu do Kalabrii i na Sycylię, była mandragora jesienna (wiele o niej i pokrewnym gatunku znajdziecie tu: https://etnobotanicznie.pl/2015/10/18/sycylia-druga-czesc-etnobotanicznego-sprawozdania/ a także w drugim numerze naszego Biotop’owego herbalistycznego zina The Diggers Morning, gdzie bardzo pięknie o mandragorze lekarskiej napisał świetny botanik Tomek Kozłowski (znany wielu Wam z FB i doskonałej znajomości Grecji).
W Kalabrii, mimo poszukiwań w bardzo typowych dla mandragory miejscach, rośliny nie znalazłem. Pewnie tych miejsc odwiedziłem zbyt mało, ale okolice Lamezia Terme i Reggio di Calabria były bardzo obiecujące… trzeba tam wrócić na dłużej!
Na Sycylii przeciwnie, tam gdzie mandragory miały być – były! Tym razem już nie biegałem w uniesieniu i ekstazie, ale systematycznie dokumentowałem pewne zjawiska, które nurtują mnie od pierwszego spotkania z tymi niezwykłymi roślinami. Jednym z nich jest zróżnicowanie kwiatów mandragory jesiennej. Zobaczcie sami na wstępnie przygotowaną tablicę (dziękuję @Bogdan Kiwak) gdzie zestawiono kwiaty roślin rosnących na jednym terenie (maksymalna odległość roślin od siebie to ok. 500 m, a wiele rosło tuż obok siebie).
Zróżnicowane są nie tylko kolory, ale i kształty i liczba płatków korony… Aby się Wam nie wydawało, że poszukiwanie mandragor w terenie jest takie całkiem łatwe, to, prosze zobaczcie jakie to miejsca:
Tym razem, zrobiłem kilka skrętek filmowych (niestety niezbyt dobrej jakości!) i dzięki talentowi i cierpliwości @Marcina Saroty (znanego z FB jako Tresura Aparatu) udało się przygotować mały filmik i pokazę go w najbliższy czwartek (26.X.2017 od godz. 19.00 w Bo-No-Bo w Krakowie) podczas pierwszego z trzech jesiennych spotkań etnobotaniczno-permakulturowych. Uczestnicy tych spotkań zawsze mają coś ekstra i nie będzie innych możliwości dotykać pewnych spraw… ale tu mogę pokazać plansze z filmu…