Etnobotanika w podróży
Bardzo się cieszę z powrotu „za stery” i tego co udało się zgromadzić w czasie bardzo interesującej, a miejscami ekscytująco inspirującej wędrówki na trasie: Wenecja – Triest – Ljubljana – Esztergom. Miasta te leżą we Włoszech, Słoweni i na Węgrzech, ale same są dla studiów etnobotanicznych jak małe, ale bogate republiki z własną złożoną i często niezwykłą historią (a historia ludzi to historia roślin), a do tego wybraliśmy je rozmyślnie aby poszerzyć nasze wcześniejsze obserwacje. Nasze, czyli moje i AN, wyprawy (wszelkie: te duże i te całkiem małe) są dość specyficzne i bardzo autorskie, na co składają się nasze wspólne pasje i oddzielne specjalności zawodowe. Tym razem po raz kolejny specjalności te spotkały się w trakcie bardzo pracowitych dni studiowania i podziwiania wielkiego (ponad 80 miejsc wystawienniczych!) Biennale w Wenecji oraz wystaw Triennale w Ljubljanie. Chodzi o sztukę współczesną, która obecnie cała poprzetykana jest zieloną nicią ekologii, bioartu, nowych form ogrodnictwa, wizji eko-miasta i zauważania w coraz większym stopniu życia poza gatunkiem Homo sapiens, który to gatunek wychodzi w swej masie na to czym jest: niszczycielem i arogantem. Materiałów i fotografii mogących zainteresować wszystkich etnobotaników, ale także po prostu zainteresowanych roślinami we wszelkich aspektach (jednak wykraczających poza to czy da się je zjeść)… aż po najnowsze trendy w sztuce, komunikacji i inżynierii jest tak wiele, że relacje podzielę na cztery części, a pewnie jeszcze jesienią wrócę do kilku tematów.
W najbliższym czasie mam dwa zaproszenia. Pierwsze dotyczy akcji: 2-3-4 września (najbliższy poniedziałek…) w Krakowie będziemy (MS, Anna Nacher, Bogdan Kiwak) zakładali uprawę fotografii organicznej (tym razem inkubacja będzie trwała 24 godziny) i oczywiście bazujemy na roślinach, tkankach roślinnych i wszelkich częściach roślin z Krakowa. Więcej znajdziecie na stronie organizatora czyli Małopolskiego Ogrodu Sztuki https://www.facebook.com/events/421694071274195/ Drugie zaproszenie dotyczy mojej prezentacji/warsztatów w ramach festiwalu Pannonica jaki odbędzie się w okolicach Starego Sącza – 07.09.2013r. Bez trudu znajdziecie w sieci informacje na temat programu tego Festiwalu.
Przypominam wszystkim jeszcze zastanawiającym się, że czas leci i muszę zamykać listę uczestników etnobotanicznego warsztatu w Górach Lewockich na Słowacji jakie poprowadzimy z Michalem Smetanką, Lenką Smetankova i Anną Nacher. Program jest ciągle aktualny i znajdziecie go kilka wpisów wyżej na tym blogu. Zapraszam maruderów do pisania wprost na mój mail: marek.styczynski@gmail.com
Na fotografiach: ultra bioartowe działanie wydobywania dźwięków z drzew (Biennale w Wenecji, Pawilon Skandynawski, jeszcze o tym będzie…) oraz ultra tradycyjne wykorzystanie ziół jako źródła wysokiej klasy olejków leczniczych w sklepie zielarskim i aptece w Wenecji… też będzie o tym obszerniej w następnych relacjach.
Pannonica Team
na warszat etnobotaniczny z Markiem Styczyńskim podczas Festialu Pannonia mozna zapisywać się ze strony http://www.pannonica.pl/aktualnosci.php?id_akt=70 trzeba wypełnić superprosty formularz. . LIczba miejsc ograniczona 🙂