Efedra…
Widzę, że ta bardzo oryginalna roślina spodobała się sympatykom etnobotanicznie.pl i dlatego zamieszczam ten mały dopisek. Przypomnę, że poza mitologiczną indyjską soma i perską haoma, a chemicznym oddziaływaniem efedryny, jest jeszcze 🙂 cała intrygująca, przyjazna ludziom przestrzeń łagodnych interakcji pomiędzy ludźmi a przęślami. Jeden z gatunków przęśli o nazwie Ephedra viridis, który rośnie w USA (np. w stanie Utah, ale też w Nowym Meksyku i innych, pustynnych obszarach Ameryki) znany jest od tzw. niepamiętnych czasów jako napar „indian tea”, a nieco krócej jako… „green Mormon tea”! Naparom z tego gatunku przypisuje się właściwości antydepresyjne i zdrowotne. Zaznacza się często, że efedrynę pozyskuje się z gatunków azjatyckich, głównie z przęśli chińskiej. 🙂
23 listopada od 19-stej w Księgarni BONOBO przy Małym Rynku w Krakowie kończę tegoroczny cykl spotkań etnobotanicznych i także tym razem będą do oglądania i kupowania sadzonki ciekawych roślin. Jak ustaliłem z prezentowaną już na moim blogu i spotkaniach pracownią botaniczną: www.ethno-garden.com (Magic Find – sklep z nasionami i sadzonkami interesujących kulturowo roślin) będzie można zobaczyć i kupić sadzonki Ephedry viridis! Poza przęślą będą także: sadzonki szałwi białej, a nawet mandragory jesiennej!
Nad tekstem i powyżej – przęśle z pracowni Ethno-Garden. Fot. Ethno-Garden
Mandragora – sadzonka Fot. Ethno-Garden
Mandragora lekarska Fot. Marek Styczyński
Podczas spotkania w BONOBO powiem o przęślach, pokaże wiecej fotografii z wycieczki nad Dunaj i pokażę także fotografie leczniczego grzyba lakownicy lśniącej, znanej jako Ling Zhi albo Reishi, ale ładnie rosnącej w Polsce i na Słowacji.
Ze względu na porę (ciemna część roku zaczyna się dzisiaj (3o. X/ 1.XI to Noc If, zwana także Saman lub Samhain czyli celtyckie wejście w ciemne półrocze i inspiracja dla anglosaskiego święta Halloween) powiem i zademonstruję zastosowanie bylic.
Mam nadzieję, że z kilkoma czytelnikami/czytelniczkami etnobotanicznie.pl spotkam się jeszcze przed 23-cim listopada podczas warsztatu zbieracko-przetwórczego 11-13.XI.2016!
Zapraszam!