Czerwony Klasztor 2013 – program warsztatu
Terenowe warsztaty etnobotaniczne – Czerwony Klasztor, Słowacja – 28-29-30.06.2013
Prowadzenie: Marek Styczyński
Ramowy program
28.06.2013 /piątek/
Krościenko n/Dunajcem, godz. 17.00 : spotkanie uczestników warsztatu na rynku w pobliżu zabytkowej studni. Piesze przejście grani Pienin i zejście do kładki na Dunajcu: Sromowce/Czerwony Klasztor, dojście do miejsca zakwaterowania: Dunajec Village.
Tematy pokazów: Beskid Sądecki, Dunajec, Ostoja Popradzka Natura 2000, Pieniny i Małe Pieniny – informacje wstępne, Pieniński Park Narodowy, przykłady roślin górskich, krajobraz kulturowy, rośliny w tradycyjnej ikonografii…
29.06.2013 /sobota/
Etnobotaniczna wycieczka w Małe Pieniny i Haligovskie Skały, zwiedzanie klasztoru (ogrody ziołowe, pracownia zielarska, legenda Brata Cypriana, zakup doskonałych mieszanek ziołowych produkowanych z ziół uprawianych w klasztorze), etnobotaniczny rekonesans w miejscowych sklepach i restauracji (miejscowe potrawy), zobaczymy m.innymi: letnią formę zimowita jesiennego oraz wawrzynka wilcze łyko, storczyki (około 5-8 gatunków), kopytnik, lulecznicę kraińską, naparstnicę, roślinność skał wapiennych (na grzbiecie Haligovskich Skał), murawy kserotermiczne, pozostałości Puszczy Karpackiej i krajobraz ukształtowany przez pasterstwo. Wieczorem przygotowanie KUND – miejsca ofiarowania ognia w tradycji indyjskiej (palenie ziół zapachowych i karpackiej agnihotry), muzyka bzu czarnego.
30.06.2013 /niedziela/
Górskie przejście do Szczawnicy, zobaczymy m.innymi: interesujące naturalne siedliska leśne, zespoły ciepłolubnych krzewów i drzew, rośliny dna lasu, rośliny naturalnych i użytkowanych łąk górskich, młaki górskie, odwiedzimy Chatę Pieniny (obiad).
Koniec warsztatu zaplanowano na ok.14.30 w Szczawnicy (PKS)
Zakwaterowanie w domkach 4 osobowych (jeden domek to: dwa pokoje 2-osobowe, prysznic z wc, pokój wspólny ze stolikiem, sofą, szafą itp.), tuż obok domków jest restauracja z całodziennym wyżywieniem oraz bar czynny do późna. W cenę warsztatu jest wliczony koszt dwóch noclegów ze śniadaniami i prowadzenie zajęć. Ubezpieczenie, przejazdy, bilet do muzeum klasztornego, obiady i kolacje uczestnicy opłacają we własnym zakresie wg. własnych upodobań. Prowadzący warsztat nie podejmuje się obowiązków przewodnika górskiego. Orientacyjna cena warsztatu to 260 zł od osoby, ale po zamknięciu listy uczestników cena może ulec zmianie (tj. zmniejszeniu!). Uczestnicy mojego warsztatu w Pieninach w 2012 roku mają 10 % zniżki od ostatecznie ustalonej ceny warsztatu.
Dojście na miejsce pokazów i warsztatów wymaga wygodnego stroju turystycznego (buty!), kurtki przeciwdeszczowej, nakrycia głowy. Warto zabrać ze sobą worki na zebrane zioła, szkło powiększające, atlasy i klucze do oznaczania roślin, aparat fotograficzny. Nie warto zabierać zapasów żywności i wody… 🙂
Poruszać się będziemy w strefie waluty euro, ale w rejonie Pienin można płacić także złotówkami, a w restauracjach – kartą płatniczą. Konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego.
Do Krościenka nad Dunajcem dojechać można każdym autobusem jadącym do Szczawnicy (10 minut jazdy do Szczawnicy!) z Krakowa, Warszawy, Nowego Targu, Nowego Sącza, Katowic…
UWAGA: Jeżeli będziecie mieli sporo czasu do godziny zbiórki w Krościenku, to najlepiej dojechać do Szczawnicy i tam czekać w jednej z licznych kawiarni lub w parkach, albo nad Grajcarkiem, a do Krościenka wrócić jakimkolwiek autobusem lub busem jadącyn w kierunkach: jak wyżej!
Zapisy przyjmuję wyłącznie drogą mailową: marek.styczynski@gmail.com
Zamknięcie listy uczestników planuję na 3.06.2013r.
Na fotografii Andrzeja Chlebickiego: drewniany dom z wioski Cicmany na Słowacji (okolice Ziliny) – motywy zdobnicze łączące elementy roślinne z bardzo starą magią kobiecą.