Seminarium wyjazdowe Bio::Flow

1939462_884411904976643_4537238054436732971_oCzerwiec był dla nas bardzo, ale to bardzo pracowitym miesiącem – jeśli w maju myśleliśmy, że już więcej nie może dziać się wokół Biotopu, to w czerwcu musieliśmy zweryfikować to przekonanie 🙂 Dotarły wreszcie – po dłuższym czasie oczekiwania – zebrane pieniądze i od razu przystąpiliśmy do prac. W Biotopie będzie więc wreszcie łazienka dla gości (i to już za dwa tygodnie), a stolarz wziął wymiary okien w drevenicy. Borykamy się z koniecznością skoszenia łąki – częściowo musimy to zrobić mechanicznie, ale sprawa wymaga ostrożności, bo na łące czają się chruściele, przepiórki, żmija, ropuchy i reszta życia, o którym nie wiemy. Od lipca ruszamy z innymi pracami remontowymi we wnętrzach domu gościnnego i drevenicy. Krotko mówiąc – pracy dla wolontariuszy nie zabraknie.

Bardzo miło nam także donieść, że od jutra będziemy gościć uczestników seminarium wyjazdowego Bio::Flow – będzie to podsumowanie projektu, który realizowaliśmy w Galerii Sztuki Wspołczesnej Bunkier Sztuki w 2014 roku. Cykl spotkań warsztatowych został podsumowany w wydawnictwie „Bio::Flow. Poradnik miejskiego ogrodnika” (w otwartym dostępie). Współorganizatorem seminarium wyjazdowego jest także Pracownia Edukacji Żywej z Mikołowa, która specjalizuje się w psychologii rozwojowej oraz pedagogice w naturze i bliskiej naturze. Bardziej jednak liczymy na nowe otwarcie i kto wie, może jakieś kolejne początki? W każdym razie jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie znakomici goście, artyści i animatorzy kultury z Polski i Słowacji. Ogromnie cieszy nas udział Eli Jabłońskiej, m.in. inicjatorki projektu Nieużytki Sztuki, z którym współpracujemy (i któremu kibicujemy) zresztą już od jakiegoś czasu – cieszymy się także na spotkanie ze starymi znajomymi: Peterem Hapčo i Markiem Adamovem z absolutnie niepowtarzalnej Stanicy w Żylinie: stworzyli ten ośrodek od zera i prowadzą działalność z rozmachem, który naprawdę robi wrażenie. Ich ośrodek to prawdziwa czołówka działań kulturalnych nie tylko na Słowacji, ale na skalę europejską (i nie jest to przesada). I wreszcie radość płynąca z możliwości spotkania lokalnych aktywistów z Zamagurza – a w tym przypadku „lokalne” nie znaczy wcale „prowincjonalne”, wręcz przeciwnie. Lukaš Marhefka ze Spišskej Stárej Vsi opowie o realizowanych wraz z przyjaciółmi projektach: czasopiśmie Zamagurske Noviny (którego jesteśmy fanami, jak zauważyliście, od dawna) oraz odnoszącym sukcesy teatrze Ramagu. Miroslava Movsisyan Polanska przedstawi projekty realizowane w Starej L’ubovňi – zarówno w ramach Centrum Volneho Času, gdzie pracuje, jak i inicjatywy obywatelskie z tego miasta. Historia naszej współpracy z Mirką – podobnie jak z Markiem i Peterem – sięga bardzo daleko wstecz – jeszcze w 2002 roku organizowaliśmy warsztaty parzenia herbaty w naszej ówczesnej sądeckiej Galerii Stary Dom. Bardzo ucieszyło nas także, że o co nieco o wsi zgodził się opowiedzieć Pan Starosta, Jozef Musala.

Chcemy wspólnie z wszystkimi uczestnikami zastanawiać się nie tylko nad relacjami sztuki i natury, ale także nad tym, co znaczy i czym jest aktywność kulturalna w konkretnych społecznościach,  w których żyjemy.

Prócz tego – blok zajęć warsztatowych Pracowni Edukacji Żywej (dr Maja Głowacka i dr Bogdan Ogrodnik), wycieczki etnobotaniczne po obu stronach granicy, uprawa fotografii organicznej pod wodzą nieocenionego Bogdana Kiwaka i wszystko to, co urodzi się ze wspólnych pomysłów.

Grupa warsztatowa jest już zamknięta, ale mamy nadzieję, że jest to raczej nowe otwarcie, a raczej wiele nowych otwarć 🙂

This entry was posted in warsztaty and tagged by nytuan. Bookmark the permalink.

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na http://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s