Wiosna – Biotop Lechnica w trasie słowackiej!

DSC_4624Mówimy to nie bez wahania, ostrożnie, ale jednak z nadzieją – ostatnia noc była w Biotopie bardzo ciepła, temperatura oscylowała około 10 stopni. Doświadczeni górami wprawdzie wiedzą, że wróży to raczej deszczowy dzień nazajutrz i zmianę pogody :-), ale faktem jest, że wiosnę wyraźnie widać w Lechnicy. Zaczyna nawet nieśmiało kwitnąć tarnina, co z kolei zazwyczaj wiąże się z okresowym ochłodzeniem. Szpaki, kosy, paszkoty i szczygły od dawna już dawały znać o wiośnie, ale teraz stała się faktem. Mamy bardzo intensywny okres w związku z projektem na PolakPotrafi i naszymi objazdami, które mają pomóc w budowaniu koalicji dla Biotopu. Tym razem ruszyliśmy do Bratysławy – nagraliśmy tam wywiad dla Radio_FM (stacja należąca do publicznego nadawcy, specjalizująca się w bardziej alternatywnym podejściu do muzyki), odświeżyliśmy kontakty z dawno nie widzianymi przyjaciółmi, m.in. ze znakomitej dystrybucji Wegart, z dziennikarzem, tłumaczem i znawcą muzyki Vladem Potančokiem oraz Csabą Kissem z At Home Gallery w Šamorinie. To ostatnie miejsce zawsze było dla nas przykładem, nadzieją i wzorem – to tam przed laty wzięliśmy udział w performansie Phila Niblocka (i tam też kiedyś graliśmy :-). Nie inaczej było tym raze – twórczo, ciekawie, inspirująco. Wielojęzyczna, niełatwa czasem w odbiorze, naznaczona problemami Europa Srodka to nasza prawdziwa ojczyzna (gdzieś między Krakowem a Bratysławą, Budapesztem i Wiedniem) i cieszymy się, że możemy być jej częścią – może nie zawsze jest tu łatwo, ale zawsze prawdziwie.

A po drodze z niepokojem śledziliśmy doniesienia z Nepalu – w wygodnym pociągu RegioJet z Popradu do Bratysławy docierały do nas informacje przerażające i tragiczne; z miejsca bliskiego sercu, gdzie wiele rzeczy ma swój początek…

Zawsze, kiedy zjeżdżamy autobusem z Magury Spiskiej, to właśnie na wysokości Rel’ova czujemy, że wracamy do domu. Tym razem – jak zwykle – ponownie zobaczyliśmy, że Zamagurze jest najpiękniejszym miejscem na Ziemi. A dokument o Rel’ovie jest dostępny na You Tubie, autorem jest Lukaš Marhefka, redaktor Zamagurskych Novin i zamagurski aktywista kulturalny (m.in. Divadlo Ramagu). Obejrzyjcie, bo warto, to kawał żywej historii regionu:

This entry was posted in biotop, region and tagged , , by nytuan. Bookmark the permalink.

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na http://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s