Zamagurské Noviny do poczytania!

Jakiś czas temu pisaliśmy o znakomitej inicjatywie młodych ludzi ze Spišskej Starej Vsi – miesięczniku Zamagurské Noviny, który zawsze z radością wyjmujemy ze skrzynki pocztowej na naszej bramie w Lechnicy.

Numer z lutego 2015 został właśnie udostępniony za darmo w sieci – warto poczytać o tym, co słychać na Zamagurzu, można w ten sposób zacząć naukę słowackiego! Uwagę zwraca m.in. list od czytelnika, Milana Budzáka, napisany pięknym zamagurskim dialektem, a także mini-wywiady z kandydatami na starostów Zalesia, bodaj najmniejszej zamagurskiej wioski ukrytej między wzgórzami masywu Magury Spiskiej (gdzie mieszkańcy mają… darmową wodę z miejscowego ujęcia). Wybory zostały już rozstrzygnięte, ale warto zobaczyć, jak młodzi ludzie aktywnie anagażują się w życie swojego regionu – dwóch głównych kandydatów na to ważne dla wsi stanowisko nie przekroczyło 30tki. Równie młody wiekiem jest starosta Lechnicy, pan Jozef Musala, ale o tym jeszcze kiedyś oddzielnie 🙂 Jednym słowem, na Zamagurzu kwitnie energia!

Chętnych możemy zabrać na fantastyczną wycieczkę bezdrożami Zamagurza (nie prowadzą tam szlaki turystyczne) do Havki i Zalesia – majowa grupa warsztatowa ma to zresztą w planie!

Przypominamy oczywiście o crowfundingu na https://polakpotrafi.pl/projekt/biotop-lechnica – potrzebujemy nie tylko wpłat, ale pomocy wolontariuszy, którzy zechcieliby poświęcić po godzince przy własnym komputerze na sprawy biotopu. Piszcie na nasza adres: biotoplechnica@gmail.com

P.S. W dzisiejszym SME można poczytać artykuł o tradycyjnych regionach Słowacji, w tym o najmniejszym z nich, Zamagurzu.

This entry was posted in kultura, region and tagged , , by nytuan. Bookmark the permalink.

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na http://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s