Czas na narty i czytanie

DSC_4520Zima zawitala do Lechnicy na dobre – wczoraj pług odśnieżający dojechał tylko do kościoła zlokalizowanego w centrum wsi (o czym donieśli nam stacjonujący pod naszą nieobecność goście). Wygląda więc na to, że jutro nareszcie zabierzemy do Lechnicy narty i ruszymy na skiturowy szlak. Nadchodzi także czas czytania – przy piecu, który wprawdzie domaga się remontu, ale póki co, daje ciepło, a remont i tak musi poczekać do wiosny. W kolejce czeka kilka przyjemnościowych lektur (jak zapowiadana „Entropija” Maroša Krajňaka).

Póki co, anonsujemy z wielką przyjemnością i radością, że zarówno „Carpathia”, jak i „Entropija” ukażą się w tym roku nakładem wrocławskiego wydawnictwa Książkowe Klimaty (które wydało do tej pory m.in. znakomite czeskie powieści Jaroslava Rudiša, na przykład ze wszech miar godny uwagi „Koniec punku w Helsinkach”), oczywiście w serii Słowakcie klimaty (do tej pory wydano w jje ramach książki m.in. Pavola Rankova i Pavela Vilikovskego). Od tłumaczki „Carpathii”, Weroniki Gogoli, wiem, że „Carpathia” ma wyjść już, już a „Entropija” jest zapowiadana na lato (tłumaczy Miłosz Waligórski). Zakupienie i lektura obu powieści będzie w Biotopie gwarancją tego, że zostaniecie ugoszczeni naszą specjalną, lechnicką mieszanką z dziką lawendą i gojnikiem! Do księgarń, do lektury!

Będzie także czas na śledzenie newsów z Zamagurza – jeśli nie wiedzieliście, to w regionie działa prężnie Divadlo RAMAGU (w linkach obok) a grupa ludzi z nim związanych stanowi mocny kolektyw aktywistów kulturalnych. Wydają naprawdę świetną gazetę, zatytułowaną Zamagurské Noviny. Ukazuje się (papierowo!) raz na miesiąc – są tam teksty, z których naprawdę wiele dowiedzieliśmy się o tym, co w trawie piszczy na Zamagurzu, prowadzą fantastyczny Facebookowy profil. Dla każdego, kto czuje, że Pieniny i Zamagurze to jego miejsce na Ziemi – lektura obowiązkowa! Warto wesprzeć zapaleńców ze Spiskiej Starej Wsi finansowo, bo tworzą gazetę i teatr na razie zupełnie wolontariacko, a robią naprawdę świetną robotę. My już opłaciliśmy roczny abonament (18 EUR), ale może ktoś z Was również może wesprzeć? Można wpłacać tak oto:

Platbu môžete zrealizovať na náš bankový účet v tvare IBAN: SK40 6500 0000 0000 2032 4141, SWIFT: POBNSKBA
Zadajte prosím Variabilný symbol: 16012015

This entry was posted in biblioteka and tagged , , , by nytuan. Bookmark the permalink.

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na http://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s