Now Reading

Obiecaliśmy kiedyś dzielić się tutaj lekturami i audiosferą Biotopu. To świetne miejsce na takie czytanie, na które w zabieganej codzienności nie zawsze mamy czas.  Aktualne lektury to Kawa Božidara Jezernika (lektura obowiązkowa dla etnobotaników!) oraz antologia słowackich opowiadań Poviedka 2013, prezentująca laureatów konkursu pod taką samą nazwą, mającego już 18-letnią historię. Organizuje go stowarszyszenie literarnyklub.sk a ja jestem wierną fanką co najmniej od 2002 roku – tomik z tego rocznika konkursu otwiera moją kolekcję podsumowań konkursu. Antologia z 2013 roku wygląda niepozornie – niewielki, kiesznkowy format, który łatwo przegapić na półce w księgarni. Jak zwykle pochłania się to jednym haustem i każde kolejne opowiadanie ma w sobie coś, co sprawia, że z ich autorami i bohaterami nie sposób rozstać się od razu. Najbardziej chyba utkwiły mi w głowie Nevyhutnost’ možnosti Marka Grajciara (laureata konkursu 2013 zresztą) z jego niemal filmową zasadą montażu i zaskakującą puentą; Sarcophaga ex machina Jana Kvapila, którego poczucie humoru łączy się z kafkowskim wyczuciem utajonego pulsu biurokracji (a przy okazji jest to także satyra na administrację rządową nie tylko słowacką) i Po mad’arsky je to Fekete farkasok Petra Pečonki (pseudonim) o romskiej partyzantce z nawiązaniem do tragicznych wydarzeń w Moldve nad Bodvou, gdzie doszło do rozruchów na tle zachowania policji. To dzięki Poviedce zawsze trafiałam na interesujących słowackich pisarzy, jak Agda Bavi Pain, Zuska Kepplova czy Monika Kompanikova. Zresztą strona Literarneho Klubu jest świetnym miejscem dla wszystkich, którzy zainteresują się współczesną literaturą słowacką (a jak już kiedyś pisałam, warto).

P.S. Wróble ćwierkają, że Carpathia Maroša Krajñaka, o której pisałam poprzednio, już tłumaczy się na polski i niebawem wyjdzie 🙂

This entry was posted in biblioteka and tagged , , by nytuan. Bookmark the permalink.

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na http://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s